Software tuzemského startupu Carebot, který využívá umělou inteligenci (AI) k analýze rentgenových snímků plic, může být nově nasazen napříč evropskými nemocnicemi a radiologickými odděleními. Získal totiž mezinárodní certifikaci. Zelenou navíc společnost dostala v rekordně krátkém čase. „Obvykle trvá celý proces roky, nám zabral jedenáct měsíců, což dokládá kvalitu softwaru, který jsme vyvinuli,“ uvádí spoluzakladatel a výkonný ředitel Carebotu Matěj Misař.
Software byl dosud nasazen v rámci pilotního testování ve více než deseti nemocnicích v Česku a na Slovensku. Zájem už nyní projevují nemocnice v Polsku, Německu a Velké Británii. „Až dosud jsme naše řešení kvůli absenci certifikace poskytovali v testovacím režimu, do nemocnic jsme je nasadili za účelem testování prospěšnosti, kvality i efektivity,“ vysvětluje Misař s tím, že AI je schopná detekovat i nálezy přehlédnutelné pouhým okem.
„Carebot v naší nemocnici hodnotí všechny rentgenové snímky plic, zvládne zhodnotit sedm základních patologií. Používáme ho denně při běžném popisování, přínosem je zvlášť pro mladé, neatestované kolegy, kteří se na těchto snímcích učí,“ doplňuje primář radiologického oddělení Nemocnice Šumperk Jiří Gerold.
Společnost také nedávno uzavřela investiční kolo, prostřednictvím kterého získala 1,2 milionu eur. Peníze jí mají spolu s certifikací otevřít cestu k evropské expanzi a dalším inovacím v oblasti diagnostiky. Koneckonců, nyní se své služby chystá startup rozšířit i do dalších oblastí medicíny. V plánu je mamografie i hodnocení rentgenových snímků skeletu, což Carebotu umožní asistovat lékařům při identifikaci snadno přehlédnutelných zlomenin a kostních lézí.