Americký výrobce elektromobilů Tesla svolává více než dva miliony vozů. Došlo k tomu poté, co tamní úřady oznámily, že asistenční systém pro řidiče jménem Autopilot je částečně vadný. Stažení se podle BBC týká téměř každého automobilu Tesla, který byl v USA prodán od spuštění této funkce v roce 2015.
Autopilot má řidičům pomáhat s řízením, zrychlováním a brzděním. Navzdory jeho názvu je ale stále nutné, aby na celý proces dohlížel člověk. Právě v tom byl ovšem podle amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) problém. Systém, který zjišťoval, zda řidiči skutečně dávají pozor, totiž nefungoval správně. Tento znepokojivý závěr přineslo téměř dvouleté vyšetřování, jež se zabývalo celkem 956 haváriemi, u kterých byl Autopilot údajně používán.
V reakci na výsledky vyšetřování Tesla oznámila rozsáhlé stažení vozů a připustila, že ovládací prvky systému „nemusí být dostatečné, aby zabránily zneužití ze strany řidiče“. Celý problém má ale údajně vyřešit pouhá aktualizace softwaru vozů.
Stažení vozů každopádně představuje další závažný problém pro americkou automobilku, kterou vlastní miliardář Elon Musk. V nedávném rozhovoru s BBC totiž jeden bývalý zaměstnanec Tesly uvedl, že technologie Autopilota není bezpečná. „Podle mého názoru není dostatečně připraven ani hardware, ani software,“ zkritizoval Teslu Lukasz Krupski.