Ačkoliv statistici v současné době evidují v rámci české ekonomiky větší míru nezaměstnanosti, než jaká zde panovala například před rokem (3,9 procenta letos v březnu oproti 3,7 procenta v březnu roku 2023 – pozn. red.), potíže tuzemských firem s obsazováním některých konkrétních pozic ne a ne přestat. Situace přitom začíná být napjatá, zejména co se technických oborů týče, jak ukazuje průzkum portálu Práce.cz.
„Potřeba obsazení těchto míst je totiž stále vysoká. V případě profesí, jako je například elektrikář nebo elektromechanik, se na inzerát přihlásí průměrně jen čtyři uchazeči. Zástupci těchto profesí se tak nemusí obávat, že by práci nesehnali, naopak si spíše mohou mezi nabídkami vybírat,“ říká pracovník zmíněného portálu Tomáš Pavlíček, podle kterého je na uvedených pozicích průměrně nabízena mzda v rozpětí od 35 do 47 tisíc korun měsíčně, zatímco takový revizní technik či technolog výroby si vydělají mezi 38 a 50, respektive 43 až 56 tisíci korun.
Daleko větší zájem ze strany uchazečů o práci je podle Pavlíčka o obory typu řidič, číšník/servírka, kurýr či prodejce po telefonu. Na takové pozice se v průměru hlásí od 10 do 27 zájemců.
Stejně jako v případě technických oborů je aktuálně nouze o dostatek kvalifikovaných pracovníků i v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. „Ti se jako jedni z mála snaží nové zaměstnance motivovat možností zkrácených úvazků. U sociálních pracovníků zůstala výše nabízených mezd stejná jako v předchozím období, tedy od 28 do 32 tisíc za měsíc. U některých zaměstnavatelů si mohou až o dva tisíce více vydělat zdravotní sestry. V inzerátech se nejčastěji objevují částky od 35 až do 44 tisíc,“ podotýká Pavlíček.