V prvním kvartále letošního roku zbankrotovalo v České republice na 168 firem, což je oproti loňskému roku o 11 procent méně. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Z hlediska počtu bankrotů jsou české firmy ve velmi dobré kondici. Přestože se v okolních zemích počet bankrotů firem zvyšuje, trend v České republice je odlišný,“ uvádí analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
Ta v následujících měsících jak u bankrotů, tak u insolvenčních návrhů, kterých bylo od začátku roku podáno na 239, očekává stagnaci bez větších výkyvů. „Firemní prostředí se vyznačuje poměrně nízkým počtem zaniklých firem a také nízkou mírou nesplácených úvěrů,“ doplňuje s tím, že insolvenčních návrhů oproti loňsku rovněž ubylo, a to o osm procent.
Jen v březnu vyhlásilo bankrot 56 společností, přičemž nejvíce jich bylo v Praze a Jihomoravském kraji. Naopak nejlepší skóre, tedy nula případů, eviduje kraj Vysočina. Celoročně si nejhůře vedly firmy v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Zároveň se jednalo o jediné dvě oblasti, kde se počet krachů meziročně zvýšil. Všude jinde pak klesal.
Co do obratu je v tomto roce největší zkrachovalou společností velkoobchod s počítačovými a komunikačními zařízeními Witty. Nejrozsáhlejší je pak LM operations provozující herny, kasina a sázkové kanceláře. Mezi dalšími velkými společnostmi v insolvenčním řízení je také úvěrová společnost Fair Credit, Media Master ze skupiny Jaromíra Soukupa nebo ČKD Blansko.