Mise americké vesmírné firmy Intuitive Machines jménem IM-1 dosáhla výrazného milníku. Modulu Odysseus se totiž podařilo přistát na Měsíci, z něhož začal zhruba po dvou hodinách vysílat první data. I přes některé problémy v průběhu mise tak mohou Američané oslavovat svůj návrat na lunární povrch po celých 52 letech.
„Vím, že to byl pro všechny nervy drásající zážitek, ale už jsme na povrchu a vysíláme. Vítejte na Měsíci,“ okomentoval podle CNN úspěch mise IM-1 výkonný ředitel společnosti Intuitive Machines Steve Altemus. Modul, který ve svém nákladovém prostoru nese několik vědeckých zařízení americké vesmírné agentury NASA, přistál na Měsíci v pátek v 0:23 hodin středoevropského času.
Úspěch Odyssea je výjimečný i proto, že se jedná o vůbec první komerční kosmickou loď, která dosedla na Měsíc. Kromě toho je to rovněž první vozidlo vyrobené ve Spojených státech, jež přistálo na lunárním povrchu od ukončení programu Apollo před více než pěti desetiletími. „Dnes je den, který ukazuje sílu a příslib komerčních partnerství NASA. Gratulujeme všem lidem, kteří se podíleli na této skvělé a odvážné výpravě,“ uvedl Bill Nelson z americké vesmírné agentury.
Právě NASA je pro Intuitive Machines zcela klíčovým zákazníkem. Vesmírná agentura se sice o Měsíc v posledních dekádách tolik nezajímala, nyní se ale snaží o jeho důkladnější průzkum s pomocí robotů vyvinutých soukromými společnostmi. Koncem tohoto desetiletí chce navíc agentura na Měsíc poslat astronauty, a to prostřednictvím programu Artemis.