Díky chytrému telefonu lze dnes zařídit ledasco. Třeba i boty na míru, kvůli kterým lidé ještě donedávna museli vážit návštěvu ševce. Vděčit za to přitom mohou pracovníkům z První lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK), jež ve spolupráci se společností SHOOAX vyvinuli unikátní systém umožňující vytvořit 3D model chodidla pouze na základě fotografie vlastní nohy. Tento model se následně automaticky transformuje do podoby plně recyklovatelného kopyta, a bota je rázem takřka na světě.
„Transformace byla dříve prováděna ručně a vyžadovala značnou zkušenost a zručnost. I ostřílenému pracovníkovi zabrala minimálně hodinu,“ vysvětluje předseda představenstva SHOOAX Jaroslav Palát a dodává: „Hledali jsme řešení, které by tuto časovou prodlevu vyřešilo. Obrátili jsme se proto na Charles University Innovations Prague (CUIP).“
K vytvoření onoho kopyta slouží týmu okolo docenta Karla Hány, jenž byl pro tento projekt vybrán, speciálně vyvinutá tiskárna. Jakmile ta svoji práci dokončí, zašle se zkušební textilní model zákazníkovi na otestování. Pokud vše sedí, jak má, zbývá už jen vyrobit botu jako takovou a doručit ji klientovi.
„Podařilo se nám odstranit poslední překážku k plné automatizaci prací potřebných pro ušití boty na míru. Automatizované generování kopyta na základě vstupních parametrů umožňuje zpracovat jednotlivé zakázky do 25 sekund,“ vyzdvihuje Hána jakožto vedoucí Centra podpory aplikačních výstupů a spin-off firem 1. LF UK. Mobilní aplikace, pomocí níž samotné měření probíhá, je dostupná jak pro zařízení s operačním systém Android, tak i pro ta využívající platformu iOS.