Menu Zavřít

Carbounion Bohemia posiluje

2. 4. 2010
Autor: Euro.cz

Obchod s hnědým uhlím

Společnost Carbounion Bohemia se již brzy stane největším nezávislým obchodníkem s hnědým uhlím v Česku. Skupina ovládaná podnikatelem Petrem Pauknerem totiž koupila firmu Emeran 1860. Transakci dle informací týdeníku EURO již schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Hodnota obchodu nebyla zveřejněna. „Šlo o devítimístnou částku,“ nastínil Paukner.

Cenné kontrakty
Firma Emeran 1860 se věnuje především obchodování s hnědým uhlím v České republice, loni prodala 625 tisíc tun. Mezi její největší odběratele patří společnosti Ško-Energo Mladá Boleslav, Dalkia Kolín či Teplárna Tábor. Podle zdroje týdeníku EURO, který s ní obchodoval, spočívá hlavní hodnota firmy v tom, že disponuje dlouhodobými kontrakty na prodej hnědého uhlí. „Roční dodávky ve výši takřka půl milionu tun hnědého uhlí má firma pod smlouvou minimálně na dalších 30 let dopředu. Přitom třeba většině odběratelů mosteckého uhlí skončí smlouvy za pět let. V době, kdy se především teplárny bojí budoucího nedostatku hnědého uhlí, je vlastnictví dlouhodobých smluv skvělým obchodním artiklem,“ vysvětlil zdroj. „Ano, jeden z důvodů, proč jsem firmu kupoval, byly její dlouhodobé smlouvy,“ potvrdil Paukner. Největšími dodavateli hnědého uhlí jsou těžařské firmy Severočeské doly, Sokolovská uhelná a Czech Coal.
Výnosy firmy Emeran 1860 dosáhly předloni 521,9 milionu korun, což bylo zhruba o pět procent více než v roce 2007. Čistý zisk předloni stoupl téměř o dvě pětiny na 37,4 milionu korun. Výsledky za loňský rok dosud firma nezveřejnila. Carbounion ovládne v Emeranu 1860 sto procent, akcie získá od třech fyzických osob, Josefa Dlouhého a Jaroslava Kroužka, kteří mají po 45 procentech, a od Jaroslava Vyskočila, jenž kontroluje deset procent akcií.

bitcoin školení listopad 24

Speditér
Paukner se začíná na českém trhu s hnědým uhlím stále více prosazovat. Nedávno se pustil do boje o nadvládu nad přepravou se zmíněnou surovinou. Loni na přelomu září a října založil přepravní firmu Carbo Sped. „Pokud půjde vše dle plánu, v následujících letech dosáhne roční objem přepraveného uhlí čtyř až pěti milionů tun,“ sdělil Paukner. Dle informací týdeníku EURO přepravovala velký objem z vytěženého hnědého uhlí v Česku společnost OKD Doprava ze skupiny NWR, která dobývá černé uhlí na Ostravsku. A to se nelíbilo hnědouhelným těžařským firmám. Konečnou cenu hnědého uhlí totiž tvoří z třiceti až padesáti procent náklady na přepravu. „Nechtěli, aby jejich černouhelná konkurence měla kontrolu nad tak významnou částí ceny hnědého uhlí. A tak kývli Pauknerovi na nabídku, že jim bude uhlí převážet ve své nové speditérské firmě,“ upozornil zdroj.
Pauknerova společnost Carbounion Bohemia je považována za jednoho z nejúspěšnějších a největších nezávislých obchodníků s elektřinou. Dle předběžných odhadů loni utržila 10,5 miliardy korun a před zdaněním vydělala zhruba 320 milionů korun. Carbounion Bohemia dováží černé uhlí z Polska a Ruska a dodává jej do Česka, Maďarska a na Slovensko. Obchoduje i s hnědým uhlím, jež vyváží především na Slovensko, do Maďarska a Slovinska. Ročně prodá přes milion tun uhlí.
Paukner se v branži pohybuje přes pětadvacet let. Do roku 1998 byl generálním ředitelem Metalimexu. Několik let pracoval v Německu. Kromě vlastní společnosti řídil do konce loňského roku firmu Coal Energy, která obchodovala s elektřinou. Počátkem letošního roku však kvůli dřívější dohodě akcionářů zanikla. Loni Paukner zprovoznil fotovoltaickou elektrárnu o výkonu jeden megawatt v Němčicích u Hustopeče. Investice dosáhla sta milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?