Menu Zavřít

Veolia koupila od EPH část pražských výtopen, za 1,8 miliardy

21. 3. 2016
Autor: čtk

Pražská teplárenská prodala kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy francouzské společnosti Veolia Energy. Cena měla dosáhnout dle informací týdeníků Euro zhruba 1,8 miliardy korun. Zúčastněné strany sumu nepotvrdily. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Obchod znamená pro Veolii, že se v teplárenství etabluje v metropoli, kde ji obyvatelé znají především jako dodavatele vody. Jelikož většina levobřežních zdrojů je plynových, sníží zároveň Veolia Energy svou závislost na uhlí, které využívá zejména na severní Moravě. Ve Veolii Energy drží desetiprocentní podíl firma z holdingu EPH, který je majoritním vlastníkem Pražské teplárenské.

Pražská teplárenská zdůvodňuje prodej dceřiné firmy PT LPZ zastaralostí kotelen a rozvodných soustav, a tedy nutností velkých investic. Společnost bude nadále dodávat teplo odběratelům na pravém břehu, který je centrální sítí zásobován především z elektrárny z Mělníka.

„Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Absence možnosti jejich propojení s pravobřežní pražskou teplárenskou soustavou, odlišný způsob jejich provozování i rozdílné strategické priority do budoucna způsobují, že mezi těmito dvěma systémy v podstatě neexistují žádné synergie,“ vysvětlil týdeníku Euro Ladislav Moravec, generální ředitel Pražské teplárenské.

Nečekaný konkurent

O prodeji levobřežních kotelen se mluví už dva roky. Smlouvu s Veolií měla Pražská teplárenská z impéria Daniela Křetínského definitivně podepsat loni v létě. Do obchodu ovšem nečekaně vstoupila firma stoprocentně vlastněná městem Prahou. S podporou radnice podala nabídku i Pražská plynárenská, která kotelnám na levém břehu dodává plyn za 600 milionů. Podle zdrojů týdeníku Euro byla ochotna za levý břeh zaplatit 1,69 miliardy korun a nechala si od poradenské firmy potvrdit, že by případně tuto finanční zátěž unesla.

Veolia ovšem kontrovala sumou kolem 1,9 miliardy, což bylo o stamilio­ny víc, než se ještě před rokem spekulovalo. Holding EPH chce peníze za levobřežní zdroje investovat především do pokračování napojování Holešovic na centrální pravobřežní soustavu a rozdělit akcionářům.

Dokončení čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Pražská plynárenská chce koupit teplárny na levém břehu Vltavy

bitcoin_skoleni

EPH odloží vyčlenění části Pražské teplárenské, chce změnu smlouvy s Prahou

  • Našli jste v článku chybu?