Zdraží pečivo, zelenina a brambory, dozvěděli jsme se tento týden z titulků médií poté, co Český statistický úřad zveřejnil odhad letošní sklizně. To je sice možné i pravděpodobné, výnos tuzemských polí s tím však téměř vůbec nesouvisí.
Tlak na zdražování základních potravin vyvolávají především rostoucí mzdy pokladních, skladníků, prodavačů a dalších zaměstnanců v maloobchodě, případně pak nevalná úroda globální a evropská, nikoliv česká.
Bramborářům z Vysočiny se pětinový pokles úrody do růstu ceny podaří přenést jen velmi omezeně nebo spíš vůbec, pěstitelé pšenice zase budou muset oželet vývozy, které v posledních letech strmě rostly. A nebo je naopak kvůli vyšším zahraničním cenám neomezí, o to více se sem ale doveze levnější pšenice odjinud.
A pokud se podíváte na nabídku zeleniny libovolného řetězce, uděláte si nejlepší představu, jaký vliv na její cenu mají výpěstky českých zelinářů. U těch, kteří zásobují farmářské trhy, je však přímá souvislost mezi úrodou a cenou přeci jen nejpravděpodobnější. Na rozdíl od řetězců na trzích nakupují zákazníci ochotní vyšší cenu přehlédnout.
Kratší a dražší: sucho postihlo i výrobce hranolků
Česká neúroda tak bude mít vliv především na zisk/ztrátu tuzemských zemědělců, nikoliv na peněženky spotřebitelů. Ty se ztenčí kvůli úplně jiným faktorům.
Pokud bychom tedy z aktuálního odhadu sklizně chtěli vyvodit nějaký titulek, zněl by nejspíš takto: „Zchudnou vlastníci bioplynek, biopaliv bude dost“. Neúroda kukuřice znamená zdražení klíčové suroviny pro bioplynové stanice. Shánět levnější dodavatele za hranicemi kvůli transportním nákladům nedává smysl.
Jediné řepky se letos urodilo dostatek, ve srovnání s předchozím rokem o celou pětinu. Výrobní závody ze svěřeneckého fundu premiéra tak obavu o nedostatek suroviny mít nemusí.
Čtěte další komentáře autora: