Menu Zavřít

Česká energetika bez šťávy

24. 5. 2018
Autor: Mladá fronta

Po konkurenci z E.ON a Solar Global přichází i ČEZ s projektem velkého bateriového úložiště. Moderní systémy by mohly snížit částky na vyúčtování za elektřinu. Naráží však na zkostnatělost tuzemské energetiky.

Trvalo to dlouho, v energetické branži však už pochopili, že doba velkých centralizovaných zdrojů plynule zásobujících elektřinou republiku je pryč. Česko se pravděpodobně nikdy nestane zemí se stoprocentní výrobou z obnovitelných zdrojů a vždy bude potřebovat jistotu v podobě velkého zdroje typu jaderné či plynové elektrárny.

I v tuzemských podmínkách však v budoucnu bude moderní zelená energetika pokrývat nemalou část spotřeby. Špinavé uhlí je prakticky mrtvé a vsadit stoprocentně na předražené jaderné elektrárny by se zase rovnalo ekonomické sebevraždě. Na tom už i v Česku panuje v podstatě shoda.

Nevýhodou větrných a solárních elektráren je však právě jejich nestabilita. Elektřinu zkrátka vyrábí za vhodných klimatických podmínek, což se nemusí vždy krýt s aktuální spotřebou. Velkokapacitní úložiště tak představují jednu z možností, jak se s tímto problémem vyrovnat a stabilizovat síť před příliš vysokou a jindy zase nedostatečnou výrobou.


Cenný úlovek: český Unicorn propojí evropské přenosové soustavy

Všechno má své meze. Největším problémem je nedostatek páteřních přenosových sítí v Německu.
Část proudu pak jde přes Česko, jehož soustava je sice kvalitní, ale také má své kapacitní meze.


Zatímco na straně výroby však už došlo v Česku ke změně myšlení, u provozovatelů soustavy zůstáváme stále před rokem 2010. Provozovatel soustavy ČEPS umožňuje poskytovat takzvané podpůrné služby pouze v kombinaci s takzvanými točivými zdroji, což ze systému nesmyslně vylučuje již existující baterie E.ON a Solar Global. ČEZ se omezení pravděpodobně týkat nebude, ten buduje svou baterii v areálu hnědouhelné elektrárny Tušimice.

ČEPS nevylučuje, že umožní bateriím bez návaznosti na turbíny regulovat soustavu v budoucnu. Nabízí se však otázka, na co čekat. Vysvětlení je v podstatě dvojí. Jedno spočívá právě ve zkostnatělosti lidí z přenosovky, kteří se dívají skepticky na jakoukoliv novou technologii navzdory tomu, že jinde ve světě už běžně funguje.

Druhé je ještě méně optimistické. Některé hlasy z branže naznačují, že provozovatel soustavy jde na ruku stávajícím poskytovatelům podpůrných služeb. Z vyrovnávání soustavy se totiž stal v poslední době zajímavý byznys a zájem o jejich poskytování roste.

FIN25

Rostoucí konkurence ovlivňuje i ceny. Podpůrné služby jsou jednou z mála regulovaných složek ceny elektřiny, které v posledních letech klesají. Ještě vyšší konkurence mezi poskytovateli v podobě bateriových systému bez omezení by pak vedla k dalšímu zlevnění. Se současným přístupem si však budeme muset na nižší účty za elektřinu ještě počkat.

Přečtěte si další komentáře Jana Brože:

Nerozdělení ČEZ odsouvá dostavbu jaderných elektráren do oblasti fantasmagorie

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

Evropský úder řepce

Žadonit o výjimky se nevyplácí

Česko pohledem zvenku: korupci nahradil czexit

Šizený lančmít napáchal obrovské škody. Zákaz přichází pozdě


  • Našli jste v článku chybu?