Piráti dospěli k názoru, že ministerstvem financí deklarované výnosy zavedení EET jsou vycucané z prstu. Podnikatelské sdružení kolem Radomila Bábka zase zveřejnilo analýzu, podle níž jsou citlivá obchodní data ze systému EET snadno dostupná i nepříliš nápaditým hackerům. A ozvali se soukromí zemědělci, které trápí, že všechny tyhle novoty ničí život na venkově.
Všichni mají svou pravdu. Údaje o výnosech jsou opravdu velmi teoretické. Na druhou stranu je pravdou, že prokázat přínos by bylo velmi obtížné i v případě, že by existoval a byl skutečně významný. Nyní je zjevné, že moc významný není. Daňové výnosy v odvětvích, kde EET není zavedena, rostou stejně rychle jako v těch evidovaných a občas i rychleji.
Podstatnější je ale smutná vzpomínka na reklamní šoty na EET slibující stovky nových škol a nemocnic postavených z peněz loupeživých hospodských. Můžeme pátrat, jak chceme, ale nenajdeme ani cihlu položenou z těchto výnosů. Vysoké výběry daní končí v rychle rostoucích platech ještě rychleji rostoucího počtu státních zaměstnanců. Kdybychom se chtěli ptát, jak se zvedla produktivita ve státním sektoru či jaké nové úkoly musí stát plnit, že potřebuje o polovinu více peněz na svůj provoz než před pěti lety, odpověď nedostaneme.
Jak vidí přínos EET Piráti:
Pomohla EET k vyššímu výběru daní? Čísla jsou vymyšlená, upozorňuje analýza
Je jistě správné platit řádně daně, nešidit, nezaměstnávat číšníky napůl načerno. Kdo to nedělá, má být potrestán. A k plnění povinností je nepochybně potřeba i přiměřená kontrola. Ale úplně stejně by měl být trestán ten, kdo s penězi vybranými od tvrdě pracujících lidí zachází jako ta minulá i současná vláda.
Zkušenosti s EET celkem jednoznačně ukazují, že i před ní většina podnikatelů daně platila řádně a ti, co šidili, šidí stále. Jestli je tam nějaký rozdíl, není moc zřejmé. Naopak evidentní je zhoršené zacházení státu s vybranými daněmi. A co na tomhle hospodaření nebylo vidět v době hojnosti a ekonomického růstu, bude vidět nyní. A vlastně už dost vidět je.