Menu Zavřít

Velká Bíteš v Dubaji

13. 11. 2017
Autor: Euro

Světový vojenský byznys se v těchto dnech soustředí na obrovitý letecký veletrh Dubai Airshow. Pozornost se tu snaží získat i dvě společnosti z Česka. Ale mohlo by jich být víc.

Přehlídka probíhající na stále nedokončeném Mezinárodním letišti Al-Maktúma, které má ročně odbavit až 200 milionů cestujících, má pro Středoevropana zajímavý nádech. Na zemi i ve vzduchu se předvádějí nejen blízkovýchodní a asijské zbrojovky, ale především se tu střetává ta nejmodernější americká a ruská technika. Spojené státy sem například vyslaly nejpokročilejší “stealth” supersonik F-22 Raptor, Moskva zase Su-35S.

Co člověka ale potěší nejvíc, je okamžik, kdy uvidí českou vlajku. Díky prezentaci Aera Vodochody je tu nepřehlédnutelná. Velikost stánku si navíc nijak nezadá třeba se známým francouzským výrobcem leteckých a raketových motorů Safran či věhlasným americkým producentem průzkumných systémů FLIR.


Aero Vodochody utrácí. Do Rakouska pošle téměř miliardu

 Prezentace nového letounu L-159 od společnosti Aero Vodochody


Jméno Aero Vodochody v regionu - především díky masivním dodávkám strojů L-39 Albatros - stále hodně vojáků a zbrojařů zná. Letecký výrobce teď v Dubaji prezentuje modely L-39 NG a L-159 Alca. Jeho zástupci sice nechtějí být příliš konkrétní, ale účast šéfa Aera Giuseppa Gorda dokazuje, že se v Dubaji vedou důležitá jednání.

Druhým zástupcem českého průmyslu je PBS Velká Bíteš. Ta celá letadla nestaví, ale nabízí zde motory do bezpilotních prostředků. Na Blízkém východě jde dnes o obrannou technologii, na niž se soustředí většina armád. A pokud tu firma najde dobrého partnera, může mít do budoucna velkou šanci.


Vrtulníky i bitevníky. Vojsko pomůže oživit karlovarské letiště

 Letoun CASA, ilustrační foto


Stánky Aera i PBS stojí v těsné blízkosti rozsáhlé prezentace amerického průmyslu US Pavilion. A nejen díky tomu získá návštěvník pocit, že český zbrojní průmysl na tom není špatně. Jeho výrobky a úroveň působí ve srovnání s východoevropskými, asijskými i několika čínskými vystavovateli daleko lépe.

FIN25

I proto je škoda, že se na Dubai Airshow nevydalo víc společností z České republiky. Například výrobci radarových technologií, komunikačních systémů nebo vybavení kokpitů letadel by se tu určitě neztratili. Tak třeba příště. Utrácet za bezpečnost totiž chtějí nejen Spojené arabské emiráty, ale většina Blízkého východu.

Čtěte další texty autora:

Vojáci v misi dostali neprůstřelné vesty. Se sedmiměsíčním zpožděním

Rozpuštěný a vyvanutý

Popravy generálů jako tečka za Stropnickým

Tři a půl milionu a přitom taková blbost

Jak se dělá kampaň? Ve vojenském vrtulníku

Budeme tleskat, nebo brečet?

Dohoda z Letné

KSČM aneb Když Se Černý Mýlí


  • Našli jste v článku chybu?