Bavíme-li se o konkrétních modelech, jsou iPhony nejpopulárnějšími telefony světa. Kvůli tomu se na ně nahlíží kritičtěji než na konkurenci a z každé chyby média i uživatelé dělají velký problém. Co všechno už iPhony postihlo a jak se k tomu Apple postavil?
Nikdo není neomylný, ani Apple ne. iPhony v minulosti trpěly řadou chyb, ze kterých se výrobce dokázal poučit. Některé vyřešil softwarovou cestou, jiné až s novou generací hardwaru. Podívejte se s námi do historie hlavních problémů iPhonů a také toho, jak se k nim Apple postavil.
Roky 2007 až 2012
Vždyť to nic neumí
Problém: Hned první iPhone představený v roce 2007 se u uživatelů stal terčem posměchu. Apple sice přinesl revoluční dotykové ovládání, ale telefon neuměl posílat MMS, nepodporoval Javu ani Flash.
První Apple iPhone z roku 2007
Řešení: MMS se nakonec nikdy nestaly náhradou SMS a ve srovnání s jednoduchými textovkami se jich poslalo jen zlomek. iPhone 3G už ale MMS podporoval. Aplikace v Javě a distribuce skrz fanouškovské stránky nebo portály operátorů prohrály válku s App Storem. Ten byl ale rovněž představen až v roce 2008 s iPhonem 3G. Flash je dnes mrtvá věc.
Ztracený iPhone a policejní zátah
Problém: Apple v roce 2010 představil iPhone 4 s úplně novým designem a funkcemi. V předstihu se k němu záhadně dostal redaktor magazínu Gizmodo a všechny zjištěné informace a fotky vystavil na webu. Apple případ nahlásil policii, ta zorganizovala razii, dostala se do redaktorova bytu a zabavila mu část vybavení. Čelil také žalobě.
Řešení: Pro Apple to bylo špatné PR, ale firma za to nemohla. O rok později byli odsouzeni dva muži, kteří v baru našli zapomenutý prototyp telefonu jednoho z inženýřů Applu a prodali jej redaktorovi za 5000 dolarů. Gizmodo je od té doby v nelibosti Applu.
Držíte to špatně
Problém: Brzy po uvedení do prodeje iPhonu 4 (2010) si uživatelé všimli, že se jim ztrácí signál, pokud telefon drží v ruce. Potvrdily to různé nezávislé zdroje.
Řešení: Steve Jobs uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na které problém objasnil. Problém se ztrácejícím se signálem prý mají všichni výrobci, ale u nich nikdo takovou aféru nevyvolal. Applu si prý stěžovalo jen minimum zákazníků. I tak ale upravil indikaci signálu v iOS, zákazníkům zdarma rozdal plastové kryty (tzv. bumpery), se kterými k výpadkům nedocházelo. A v iPhonu 4S už byly antény jinak uspořádané.
Velký bratr vás sleduje
Problém: Apple v iOS 4 začal sledovat a uchovávat polohu uživatelů, kteří s tím sice souhlasili, ale nejspíš o tom vůbec nevěděli.
Řešení: Firma opět podala veřejné vysvětlení. Telefony skutečně uchovávají polohu zařízení, protože pro Apple sestavují databázi Wi-Fi hotspotů a mobilních vysílačů. Tyto údaje se posílají v anonymizované podobě na servery Applu, nejsou poskytovány třetím stranám, slouží pro lepší navigaci. Totéž dělá i Google, v obou případech lze sledování vypnout.
Žádná cesta nevede do Říma
Problém: V roce 2012 přichází iPhone 5 a s ním iOS 6. Apple v systémových mapách přestal využívat podklady od Googlu, ale licencuje si mapy od TomTomu a jiných zdrojů. Jenže mapy se nedaly používat, ukazovaly úplně nesmyslné údaje.
Řešení: Tim Cook opět přispěchal s veřejnou omluvou. Přiznal, že aplikace je zatím špatná a doporučil prozatím konkurenční řešení od Googlu, Microsoftu nebo Nokie.
Celý článek čtěte na Cnews.cz