Menu Zavřít

A co třeba bojové drony? Velení armády s nimi počítá

29. 9. 2017
Autor: archiv

Jeden letoun bude stát čtvrt miliardy, nemalé peníze půjdou i do zázemí a podpory. Ozbrojené síly se nejspíš budou muset obrátit na zahraniční výrobce.

Až se to dozví prezident Miloš Zeman, bude mít radost. Téměř pokaždé, když přijde řeč na obranu či vojsko, zopakuje doporučení, že je třeba do výzbroje zavést bojové drony. A přestože s tím loni ještě nikdo nepočítal, teď už o téhle možnosti nahlas mluví i velení armády.

„Zahájit nákup taktického bezpilotního prostředku chceme v roce 2022,“ popisuje Petr Šnajdárek z Generálního štábu. Podle čerstvé koncepce, již představil v rámci ostravských Dnů NATO, vojáci plánují pořídit dron v kategorii od 150 do 600 kilogramů, s nímž by se v roce 2023 naučili létat. Postupně jej dovybaví průzkumnými zařízeními. A výhledově se počítá i s dalšími technologiemi včetně těch bojových.

I když je v Česku několik firem, které se zabývají výrobou bezpilotních prostředků, ozbrojené síly se budou muset obrátit na zahraničního výrobce. Podle Jaroslava Řešátka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR není reálné, že by dron téhle kategorie zvládla vyprodukovat některá z tuzemských společností.

MM25_AI

Ministerstvo obrany bude mít k dispozici produkty amerického či třeba izraelského zbrojního průmyslu. Jejich cena se - v závislosti na výbavě - pohybuje kolem čtvrt miliardy korun. Nicméně finální účet bude vyšší. Taktický dron, který má operovat do výšek 5500 metrů a v okruhu 200 kilometrů, bude potřebovat i speciální zázemí a vyspělou podporu na zemi.


  • Našli jste v článku chybu?