Zájem o iPhony, nejpopulárnější produkt technologického gigantu Apple, ke konci minulého roku poklesl. Americká společnost kvůli tomu dokonce musela rušit objednávky komponentů pro své chytré telefony a slabší prodeje oproti původním předpokladům očekává i v současném čtvrtletí.
Apple si od předvánočního období hodně sliboval a podle odhadu analytiků měl ve v prvním fiskálním čtvrtletí, které končilo 31. prosince, prodat přes 80 milionů kusů iPhonů. Zákazníci si jich však nakonec koupili „jen“ 77,3 milionu, což byl dokonce horší výsledek než rok předtím.
I přes snížené prodeje však tržby z iPhonů vzrostly. Je za tím stále se zvyšující cena přístroje. V loňském roce stál smartphone od Applu (vezmeme-li v úvahu všechny prodávané modely) průměrně 796 dolarů, o více než sto dolarů v roce 2016. Výrazně se pod to podepsalo uvedení nového modelu iPhone X, který se prodává za tisíc dolarů.
Prodeje iPhonů (v milionech)
Právě o nejnovější z řady iPhonů však není takový zájem, jak si Apple představoval. Uvedení nového modelu mělo povzbudit prodej všech ostatních typů, stal se však pravý opak. Potenciální zákazníky odradila hlavně cena, která byla přibližně o polovinu vyšší než u předchozích modelů. Podle Ming-či Kua, analytika KGI Securities, Apple překvapila hlavně nízká poptávka v Číně.
Apple zareagoval na slabší prodeje snížením objednávky komponentů, které jsou potřeba pro výrobu iPhone X, až o šedesát procent. V právě probíhajícím fiskálním čtvrtletí chtěl původně vyrobit 40 milionů kusů nejnovějšího modelu, nakonec to však bude jen polovina.
I přes nečekaný propad v prodeji je Apple hospodářsky v dobré formě. Meziročně zvýšil zisk o dvanáct procent na rekordních 20,1 miliardy dolarů (405 miliard korun). Ve druhém fiskálním čtvrtletí očekává tržby od 60 do 62 miliard dolarů.
14 největších přešlapů iPhonu. Co Apple zkazil a jak se k tomu postavil?
Dále čtěte: