Menu Zavřít

Bakala miliardy vracet nechce. Žalobu insolvenčního správce OKD odmítá

13. 2. 2018
Autor: Martin Pinkas/Euro

Někdejší spolumajitel společnosti OKD Zdeněk Bakala odmítá, že by se dopustil činů, ze kterých jej v odpůrčí žalobě viní insolvenční správce firmy Lee Louda. Louda ji loni podal na dřívějšího majitele OKD New World Resources (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým společnosti patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

„Předmětná žaloba není nic jiného než uměle vykonstruovaný útok, opřený namísto fakt - a jejich tvrzení žalobcem - o veřejně vybudovaný mediální příběh o odpovědnosti a zlé víře žalovaných,“ cituje dnešní deník Dnes z Bakalovy reakce, kterou podle deníku zaslal soudu. Podle Bakaly nelze poškodit neexistující věřitele, uvádí deník.

„Masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl Dlužník (OKD) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku Dlužníka (OKD),“ napsal Louda ve zdůvodnění, proč chce po bývalých majitelích peníze vyplacené v dividendách zpátky. Louda žádá soud, aby rozhodl, že rozhodnutí o schválení dividend je právně neúčinné.

Deník Dnes uvádí, že podle Bakalova právního zástupce Jana Kalvody v letech 2011 a 2012 nebyli žádní věřitelé s pohledávkami, které nebyly uspokojeny v důsledku výplaty zisku (dividend) za roky 2010 a 2011, respektive které by byly bývaly uspokojeny, nebýt této výplaty.


Pro uhlí až do Kanady. Útlum OKD zvyšuje závislost Česka na dovozu černého uhlí

Pro uhlí až do Kanady


Bakala své vyjádření opírá také o informace zveřejněné společností OKD v dokumentaci předložené v rámci insolvenčního řízení, píše deník. „Všichni věřitelé dlužníka přihlásili pohledávky mladší šesti měsíců před prohlášením úpadku dlužníka,“ píše se v dokumentu. To by prý znamenalo, že pohledávky přihlášené v insolvenčním řízení OKD nevznikly dříve než půl roku před jeho zahájením a všechny dřívější závazky firmy by v takovém případě měly být splaceny.

„Masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl Dlužník schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku Dlužníka,“ napsal Louda ve zdůvodnění, proč chce po bývalých majitelích peníze vyplacené v dividendách zpátky. Svůj požadavek odůvodňuje insolvenční správce OKD i faktem, že si majitelé těžební firmy mezi roky 2006 až 2011 vyplatili na dividendách více než 65,2 miliardy korun, skutečné zisky OKD za stejné období přitom dosáhly jen 33,5 miliardy korun. K nynějšímu vyjádření Bakaly se ale nechtěl Louda vyjadřovat.


Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Zdeněk Bakala


„Jako insolvenční správce OKD se nebudu mediálně vyjadřovat k jakýmkoli vyjádřením, popřípadě ani mediálním sdělením žalovaných, včetně pana Bakaly,“ řekl deníku Dnes Louda. Většinu z požadovaných peněz má podle něj zaplatit společnost NWR, na splacení 7,6 (3,81 za rok 2010 a 3,87 mld. za rok 2011) miliardy se mají podle žalobního návrhu insolvenčního správce podělit všichni žalovaní, píše deník.

bitcoin školení listopad 24

Společnost OKD je v insolvenci od května roku 2016. Přihlášené pohledávky věřitelů přesáhly 24 miliard korun, insolvenční správce ale nakonec uznal jen pohledávky za necelé tři miliardy korun.

Čtěte také:

Státní Prisko může převzít doly OKD. Soud smetl námitky Citibank i bývalého vlastníka

Bakalův švindl aneb Staré pověsti privatizační

OKD žaluje Bakalu a NWR, požaduje 24,5 miliardy

Komentář: Dlouhé stíny OKD


  • Našli jste v článku chybu?