Německé řetězce Aldi, Rewe, Lidl a další dělají příliš málo proti porušování lidských práv u svých výhradních dodavatelů. Vyplývá to ze zjištění britské organizace Oxfam. Přidat mají v oblastech ochrany zaměstnanců a práv žen.
Britská organizace Oxfam, která se soustředí na potírání nerovnosti a rozvojovou pomoc, kritizuje německé maloobchodní řetězce. Prý nejsou dostatečně aktivní proti porušování lidských práv při výrobě produktů určených pro prodej ve svých obchodech.
Aldi, Rewe a Lidl se sice v uplynulých letech ve sledovaných kategoriích obecně zlepšily, přesto jsou „bezpráví, vykořisťování a diskriminace v dodavatelském řetězci německých supermarketů na denním pořádku,“ uvádí Oxfam.
Nakupujete v Lidlu?
Hodnocení zahrnuje míru transparentnosti spojené s výrobou potravin. Německé řetězce podle zprávy také nedostatečně podporují fair-trade výrobu a malé zemědělce.
„Supermarkety musejí konečně jednat a postarat se o to, aby účty za naše nákupy neplatil někdo jiný,“ řekla expertka Oxfamu Franziska Humbertová.
Lidl dostal v celkovém zúčtování pouhých 9 % ze 100 možných, společnost Rewe (v Česku provozuje řetězce Billa a Penny Market) dopadla s 13 procenty o něco lépe. Řetězec Edeka zcela propadl s pouhým jedním procentem. Nejlépe si z německých řetězců vedl Aldi Süd se ziskem 19 procent.
Přečtěte si:
Organizace Oxfam hodnotila supermarkety v Německu, Velké Británii, Spojených státech a Nizozemsku. Zaměřila se na oblasti transparentnost, práva zaměstnanců, vztahy s malými dodavateli a práva žen, což jsou principy, které za zásadní pro vztah ekonomiky a lidských práv považuje OSN.
Pozitivně Oxfam vnímá praxi nizozemských supermarketů Albert Heijn a Jumbo, které se v letošním roce zavázaly ke zveřejňování všech svých přímých dodavatelů. Nejlépe hodnocený řetězec, britské Tesco s 38 procenty, si vysloužil pochvalu za zajištění důstojné mzdy i zaměstnancům dodavatelů či navázání spolupráce s odbory v partnerských firmách.
Údaje organizace Oxfam získávala z otevřených zdrojů a webových stránek, kde firmy popisují své obchodní zásady, projekty a opatření. Skutečnou praxi a jednotlivé případy porušování lidských práv však Oxfam neprověřovala.
Dále čtěte:
Převálcováni Lidlem. Německý diskont v Česku roste rychleji než soupeři
Švédský autonomní kamion Einride čekají první testy Vyzkouší ho Lidl i DB Schenker