Menu Zavřít

CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců. O práci přijde přes 10 tisíc lidí

25. 4. 2018
Autor: Profimedia.cz

Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v České republice, možná propustí polovinu ze svých 30 tisíc zaměstnanců. Na energetické konferenci v Šanghaji to uvedl zástupce ředitele divize CEFC pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung. Plánovaná koupě podílu v ruské Rosněfti je podle jeho slov nicméně stále proveditelná.

„Snažíme se naše podnikání i zaměstnance učinit efektivnějšími a doufáme, že se nám podaří tuto obtížnou dobu překonat,“ uvedl Čuang Ťien-čung. Přesný počet výpovědí neuvedl, řekl ale, že jich bude více než 10 tisíc.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Firma dluží téměř sedm miliard dolarů splatných v první polovině letošního roku. V poslední době si byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až 36 procent ročně. Některé aktivity CEFC se chystá převzít jiná čínská společnost CITIC Group.


Není CEFC jako CEFC. Pod jednou hlavičkou fungují v Česku dvě skupiny

 Představím vás. Český prezident Miloš Zeman dělá networking. Právě on představil byznysmena Jie Ťien-minga (vlevo) v září 2015 čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.


Obavy vyvolala i budoucnost transakce, na které se CEFC již dohodla s ropnou společností Rosněfť, vlastněnou ruským státem. Číňané mají od Rusů odkoupit podíl ve firmě za zhruba 9,1 miliardy dolarů (zhruba 190 miliard korun). V divizi CEFC, která má obchod na starosti, koupil mezitím podíl ve výši 36,2 procenta čínský správce majetku Huarong Asset Management, řízený státem. Podle zdrojů agentury Reuters CEFC první tranši za podíl v Rosněfti zaplatila ještě před zatčením svého šéfa.

FIN25

V České republice CEFC nyní spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur. Koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. Jejího šéfa zaměstnal jako svého poradce český prezident Miloš Zeman.

O CEFC dále čtěte:

Energetické aktivity CEFC možná převezme CITIC. Na přání čínské vlády

Není CEFC jako CEFC. Pod jednou hlavičkou fungují v Česku dvě skupiny

Nežalujte CEFC, žádá Čínská rozvojová banka věřitele

Čínská státní Huarong Asset koupila třetinový podíl v divizi CEFC

Komentář: Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby


  • Našli jste v článku chybu?