Menu Zavřít

Cena palladia letí vzhůru. Mohou za to ruští oligarchové a skandál dieselgate

15. 2. 2019
Autor: Profimedia.cz

Palladium je dražší než zlato. Je to způsobeno vysokou poptávkou zejména v automobilovém průmyslu, protože je potřeba do katalyzátorů u benzínových aut. V důsledku skandálu dieselgate prodeje automobilů s naftovými motory klesají. Nabídka kovu je omezená, 40 procent trhu kontroluje ruský oligarcha Vladimir Potanin, který zatím neplánuje zvyšovat produkci.

Vzácný bílý kov palladium se prvně od roku 2002 obchoduje za více peněz než zlato. Trojská unce překročila 1400 amerických dolarů, zlato se obchoduje o téměř sto dolarů méně. Od srpna loňského roku si palladium připsalo 60 procent.

Důvodem růstu ceny je nedostatečná nabídka a naopak rostoucí poptávka. Analytici banky Citibank odhadují, že v loňském roce chybělo na trhu 600 tisíc uncí (jedna unce odpovídá 31,1 gramu) palladia.

Za nedostatečnou produkci je zodpovědný ruský oligarcha Vladimir Potanin, který vlastní majetek v hodnotě 18 miliard dolarů. Ovládá 40 procent zásob palladia a produkci nechce nyní zvyšovat. Dlouhodobě sice plánuje rozšíření těžby, to ale nebude dříve než v roce 2025, napsal deník Süddeutsche Zeitung.

Vývoj ceny palladia:


source: tradingeconomics.com

Poptávku naopak táhne automobilový průmysl. V důsledku aféry dieselgate spojené s falšováním měření emisí u vznětových motorů se zvýšila poptávka po benzínových motorech. V katalyzátorech je potřeba právě palladium. U naftových motorů to je platina.

Zpráva těžařské firmy Platinum Group Metals tvrdí, že poptávka po palladiu bude i tento rok růst a nabídka ji nebude moci pokrýt. Chybět by mohl až milion trojských uncí. Zejména přísnější emisní pravidla pro automobily způsobí nedostatek tohoto kovu.

Vývoj ceny zlata:


source: tradingeconomics.com

„Nedostatek palladia se v tomto roce dramaticky zvýší,“ míní analytik firmy Johnson Matthey.

Palladium poptávají zejména evropské a čínské automobilky. Zvýšená poptávka byla v minulých měsících částečně pokrývána prodejem kovu od investorů, doplnil Matthey. Zásoby drží také ruská centrální banka, není ale jasné, zda je uvolní na trh. Citibank předpovídá, že kov bude v následujících měsících atakovat hranici 1600 dolarů za trojskou unci.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Kolaps turecké liry spustil řetězovou reakci. Cena platiny klesla nejníže za deset let

Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství

 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro

  • Našli jste v článku chybu?