Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS stoupl v letošním prvním čtvrtletí meziročně zisk před zdaněním o 30,3 procenta na 1,24 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 14,7 procenta na 5,24 miliardy korun.
Společnost dnes dále uvedla, že na rozvoj a modernizaci přenosové soustavy plánuje letos vynaložit více než 3,7 miliardy korun. Loni to bylo zhruba 3,5 miliardy korun. „Kromě modernizace stávajících linek se zaměříme zejména na posílení přenosových schopností soustavy v podobě zdvojování vedení a přestavby dvojitého vedení v napěťové hladině 220 kilovoltů (kV) na 400 kV. Při realizaci investičních záměrů přitom maximálně využíváme stávající infrastrukturu a koridory vedení,“ uvedl místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.
ČEPS podle něj letos zahájí modernizaci vedení Krasíkov - Prosenice a stavbu nové transformovny Vítkov. Dokončeny budou rekonstrukce elektrické stanice Čechy Střed a transformoven Chodov a Otrokovice. Zakončena bude rovněž modernizace české části přeshraničního vedení mezi rozvodnami Nošovice na české straně a Varín na Slovensku.
Stále bude také pokračovat projekt rekonstrukce a rozšíření elektrické stanice Kočín v jižních Čechách, který mimo jiné zajišťuje vyvedení výkonu Jaderné elektrárny Temelín. Projekt modernizace Kočína je rozdělen na několik let a do budoucna počítá i s možností připojení nových výrobních bloků z temelínské elektrárny, dodala firma.
Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy
Upozornila, že dalším z faktorů, které ovlivňují proces plánování rozvoje soustavy, je spotřeba. „Po období stagnace v letech 2010 až 2014 nadále očekáváme růst spotřeby a s tím spojený nárůst hodnot zatížení české elektrizační sítě. V únoru byl přepsán historický rekord, kdy hodnota zatížení činila 11.946 megawattů (MW). Překonala tak dosavadní maximum o téměř 180 MW, což odpovídá jednomu bloku uhelné elektrárny, například Tušimice II,“ uvedl dnes Vnouček. Společnost tehdy uvedla, že šlo o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.
Výhledové scénáře ČEPS podle Vnoučka zohledňují také rozvoj elektromobility, využití tepelných čerpadel i nárůst vybavenosti českých domácností klimatizací a elektrickými spotřebiči. „Při plánování rozvoje přenosové soustavy ale zohledňujeme i scénář, který pracuje s možností nižšího nárůstu spotřeby, kterou mohou ovlivnit zejména vyšší opatření vedoucí ke zvýšení energetické efektivnosti,“ dodal.
ČEPS |
---|
ČEPS působí v České republice jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát. |
Přečtěte si také: