Menu Zavřít

Češi musí na nové bydlení šetřit nejdéle v Evropě. Byt stojí více než 11 průměrných ročních platů

2. 10. 2018
Autor: Archiv MF

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi nejhorší. Nový byt vyjde na 11,3 průměrného ročního platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. Porovnává v ní údaje ze 12 evropských zemí z loňského roku. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Belgičané, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,7 ročního platu.

„Poptávku a ceny na rezidenčním trhu v Česku ženou nahoru hlavně nedostatek nových bytů na trhu, regulace České národní banky ohledně hypoték, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké zdanění a také sentiment kupujících. Zejména ve velkých městech nelze čekat, že nabídka nových bytů vzroste,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

Za Českem následují Velká Británie, kde průměrný nový byt vyjde na 9,8 průměrného ročního platu, dále Francie (osm) a Polsko (7,5). Naopak po Belgii jsou byty nejdostupnější v Dánsku (4,3) a Německu (pět ročních platů).

Studie dále uvádí, že Evropanům se stále více zamlouvá nájemní bydlení. Podle analytiků za to mohou mimo jiné rostoucí ceny nemovitostí nebo také fakt, že se zejména mladí lidé stěhují do metropolí za studiem či novou lukrativnější prací.


V Belgii šest měsíců, v Praze sedm let. Stavbu bytů brzdí byrokracie

 Výstavba bytového domu v Praze


Podle výše nájmu Deloitte srovnávala 40 evropských měst ze 14 zemí. Nejvyšší měsíční nájemné je v centru Paříže (680 korun za metr čtvereční), těsně následuje vnitřní Londýn (677 korun). Třetí je s odstupem Amsterdam (474 korun).

Z českých měst jsou do studie zahrnuty Praha, Brno a Ostrava. Praha je s 337 korunami za metr čtvereční měsíčně na 11. místě. Brno je na 31. příčce (222 korun). Ostrava je s měsíčním nájemným 155 korun za metr čtvereční z porovnávaných evropských měst nejlevnější.

Počet ročních platů potřebných ke koupi průměrného bytu
Země Počet ročních platů
Česko 11,3
Velká Británie 9,8
Francie 8,0
Polsko 7,5
Maďarsko 7,1
Itálie 6,3
Nizozemsko 5,8
Rakousko 5,6
Španělsko 5,4
Německo 5,0
Dánsko 4,3
Belgie 3,7

Zdroj: Deloitte

bitcoin_skoleni

Praha předběhla Manhattan. „Nevysvětlitelná“ část tvoří dvě třetiny ceny realit

Jako z románu. V projektu Celínka, který odkazuje k románu Elišky Krásnohorské ve stejnojmenné ulici části Josefova, stojí metr čtvereční od 230 tisíc korun. V ceně je ovšem zahrnuto i parkovací stání, devíza v centru města zvlášť ceněná. Byty s 240 metry čtverečními zahrnují celá patra

Dále čtěte:

Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov

Nové byty v Praze znovu zdražily. Cena za metr čtvereční překonala 100 tisíc

V Česku startuje první fond investující do nájmů. Chce koupit nemovitosti za miliardu

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

  • Našli jste v článku chybu?