Menu Zavřít

Česká ekonomika zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta, odhad byl příznivější

1. 6. 2018
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,4 procenta. Zpřesněná čísla zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jsou mírně horší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle nějž rostla česká ekonomika meziročně o 4,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.

„Hlavním faktorem růstu české ekonomiky byly rychleji rostoucí investiční výdaje, podpořené nadále rostoucí spotřebou domácností,“ uvedl ČSÚ. Dařilo se podle něj také většině odvětví národního hospodářství a k růstu nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl. Zvolnění statistici zaznamenali v automobilovém průmyslu.

Tempo růstu snižoval vyšší nárůst dovozu než vývozu. „Zahraniční obchod tak přestal po více než čtyřech letech přispívat k růstu HDP,“ uvedl ČSÚ.

Cz GDP Annual Growth Rate

Zdroj: IEconomics.com

Reálná spotřeba domácností proti loňsku stoupla o 4,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší o 0,7 procenta. Dynamika výdajů domácností se zvýšila především u spotřeby předmětů s dlouhodobou trvanlivostí a u služeb.

Meziroční růst investiční aktivity podpořily podle statistiků především investice do staveb a budov a do strojního vybavení. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,6 procenta a mezičtvrtletně o 1,4 procenta.

Analytici: Ekonomika vstoupila na pomalejší dráhu růstu

„Ekonomika zpomaluje a v dalších kvartálech bude toto zpomalení ještě viditelnější. Výsledek kolem tří procent, respektive mírně pod nimi, by proto neměl být překvapením, a už vůbec ne negativním signálem. Naše hospodářství se jen vrací k udržitelnějšímu růstu, na který má prostor a lidi,“ uvedla analytička ČSOB Irena Procházková.

Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup, souhlasil analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. „Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 procenta. V dohledné době ale tempo expanze zůstane nad svým dlouhodobým potenciálem, který je okolo tří procent,“ poznamenal.

„Údaje o vývoji HDP nejsou v protikladu vůči očekávání, že Česká národní banka letos dále zvýší své úrokové sazby,“ míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Vzhledem k vývoji kurzu koruny takový krok očekává již na srpnovém zasedání bankovní rady.


Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Singerem:

Miroslav Singer: Dobře je a dobře bude

 Miroslav Singer


Citelné zpomalení měl podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského na svědomí zahraniční obchod, který po devíti kvartálech přestal přispívat k růstu ekonomiky. Důvod byl zejména na straně exportu, tedy slabší zahraniční poptávce. Úlohu hlavního tahouna ekonomiky si ze závěru loňského roku udržely investice, které podpořily zejména investice stavební a do strojního vybavení, dodal.

Růst tuzemské ekonomiky byl začátkem roku tažen zejména domácí poptávkou, a to jednak z titulu příznivé spotřeby domácností tažené růstem mezd, jednak obnovenou investiční aktivitou soukromých firem a vlády, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. Dovozy rostou díky sílící domácí poptávce a naopak vývozy zpomalují kvůli vysoké srovnávací základně a silnější koruně, ale také slabší zahraniční poptávce začátkem roku.

MM25_AI

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel upozornil na to, že v první polovině loňského roku byla domácí ekonomika premiantem regionu. K jeho konci však růst HDP zvolňoval a v prvním čtvrtletí letošního roku již v dynamice HDP zřetelně zaostává za svými středoevropskými protějšky. Maďarsku, Polsku, ale i Slovensku se nyní daří výrazně lépe, podotkl.

Dále čtěte:

Čekání na robota. Průmysl Česko živí a bude živit dál. Otázkou je, jak

Dohnat a předehnat: Česko by mohlo být za čtyři roky bohatší než Itálie

Ekonomika se bude nadále přibližovat zemím eurozóny, predikuje ministerstvo financí


  • Našli jste v článku chybu?