Menu Zavřít

Česko je v objemu realitních transakcí první v regionu. Meziročně se zdvojnásobil

12. 10. 2017
Autor: Martin Pinkas/Euro

Objem realitních transakcí v Česku se v prvním pololetí meziročně zdvojnásobil na dvě miliardy eur (51,8 miliardy korun). Česká republika na prvním místě regionu střední a východní Evropy vystřídala Polsko. S velkým odstupem následovaly Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Nadále klesá počet problémových úvěrů. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti KPMG.

Investoři v Česku se podle studie zaměřují na všechny nemovitosti, tedy kanceláře, byty, maloobchod, průmyslové haly a sklady nebo hotely. Nepolevují ani v mimopražských projektech.

„Kromě českých investorů, kteří stojí za třetinou transakcí, mají o tuzemský trh zájem stabilně Němci a významně roste také vliv asijských investorů. Letošní průzkum potvrdil pokračování pozitivního výhledu bank na realitním trhu,“ uvedl partner KPMG ČR Pavel Kliment.

Čeští bankéři podle něj považují za největší konkurenci zahraniční banky, a to převážně německé spolu s fondy soukromého kapitálu a dluhopisovými fondy, následují pojišťovny a penzijní fondy. Nejméně vidí konkurenci v investičních bankách.


Číňané cílí na české sklady. Přečtěte si více

 Logistický komplex Prologisu v Jenči


„V průběhu roku jsme byli svědky několika významných transakcí, kdy byl tradiční bankovní dluh nahrazen nebankovními zdroji. Ať již ve formě dluhopisů, nebo úvěrů dohodnutých na skupinových úrovních mimo Česko. Tato situace zvyšuje konkurenci na lokálním bankovním trhu,“ doplnil Kliment.

Průzkumu se zúčastnilo přes 90 větších bank a finančních institucí v 17 evropských zemích. Vveětšina z nich i letos klesl podíl problémových úvěrů. Česko je s 94procentním podílem bezproblémových úvěrů již několik let zemí s nejméně rizikovými úvěry. Podobně jsou na tom Švédsko, Německo, Velká Británie nebo Polsko. Na opačné straně jsou Bulharsko, Chorvatsko nebo Kypr. Případné problémové úvěry se v Česku řeší ve většině případů restrukturalizací, nejčastěji úpravou splátkového kalendáře.


David Krajný z Re/Maxu: Se mnou budete do pěti let milionářem

Majitel masterfranšízy Re/Max pro Česko a Slovensko David Krajný.


U českých bankéřů vedou stejně jako v minulých letech bytové projekty. V dalších zemích, které se průzkumu zúčastnily, je situace podobná. Zatímco v zahraničí se na druhé místo většinou dostaly kanceláře, v Česku jsou to průmyslové nemovitosti. „Ačkoliv jsou hotely mezi bankéři nejméně preferované, každým rokem přibývají banky, které jsou ochotny tyto nemovitosti financovat nebo se na podobné projekty přímo zaměřují,“ dodal Kliment.

MM25_AI

Čeští bankéři spolu s německými nebo švédskými podle něj patří k těm, kteří nejvíce preferují již dokončené a pronajaté projekty. Za poslední období poskytly české banky třikrát více úvěrů na financování dokončených projektů než na nový development.

Přečtěte si také:

Komentář: Bydlet ve vlastním? Jen pro majetné

Vítek má Vladimíra. Realitní magnát koupil hotel v Ústí

Vysočanský Odkolek bude patřit Metrostavu. Vzniknou tam byty


  • Našli jste v článku chybu?