Menu Zavřít

Český vědec umí oživit mrtvá zvířata

25. 1. 2012
Autor: profit

Nenápadná lednička v kanceláři v pražské Uhříněvsi rozhodně nevypadá na to, že by mohla ukrývat jeden z největších světových objevů v oblasti genetiky. Přitom změnila dějiny klonování.

 

Foto: Profimedia

Český vědec Josef Fulka mladší ve spolupráci s italskými kolegy dokázal jako první na světě naklonovat mrtvé zvíře. Zatímco počáteční vydařené pokusy provedl na zvířatech, která byla uhynulá jen krátkou chvíli, nyní dokáže oživit zvíře v podstatě z obyčejného kusu masa, které bylo bez větších úprav zmrazeno na minus 70 stupňů Celsia.

A při dodržení speciálního postupu dokonce vytvoří embrya i z tkáně uchované v mrazáku obyčejné lednice nebo z vysušeného materiálu položeného někde na polici. Obě metody se již používají pro uchování genů vzácných chovných kusů skotu a dalších hospodářských zvířat. Mohou také zachránit pro budoucnost mizející místní plemena domácích zvířat. „Pracujeme na vytvoření genové banky, aby tato hospodářská zvířata nevymizela,“ říká Josef Fulka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky.

bitcoin_skoleni

Objev, o kterém se psalo po celém světě, si přitom nedal patentovat. „Není to náš styl. Dáváme přednost publikaci výsledků našich výzkumů v nějakém prestižním vědeckém časopise,“ vysvětluje Fulka. Jeho metoda zvýšila naději, že se v budoucnu podaří díky klonování oživit i některé druhy zvířat vyhubené člověkem. Stačí mít pouze dobře zachovalou zmrzlou tkáň, což například u mamutů na Sibiři není velký problém. Japonci tak loni ohlásili, že se do pěti let pokusí vyhynulého srstnatého velikána oživit.

V přelomových objevech v oblasti genetiky pokračuje i dcera Josefa Fulky – Helena Fulková. Loni zveřejnila výsledky výzkumu zaměřeného na alternativní způsoby získávání kmenových buněk. Materiálu, s nímž jsou spojovány naděje na překonání řady neléčitelných nemocí. Její metoda nevyžaduje pro získání kmenových buněk lidské embryo, jehož používání je pro společnost z etických důvodů nepřijatelné. „Jako zdroj může sloužit materiál, který se na klinikách nevyužije při vytváření ,dětí ze zkumavky‘. Takže se nedostáváme do žádných etických problémů,“ upozorňuje Helena Fulková.

  • Našli jste v článku chybu?