Menu Zavřít

ČEZ rozšiřuje zelené portfolio, ve Francii koupil dalších osm větrných farem ve výstavbě

17. 1. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Energetická společnost ČEZ přikoupila ve Francii osm větrných farem ve výstavbě od německé developerské firmy ABO Wind. Doplnila tak první skupinu devíti farem, kterou tam od stejného dodavatele nakoupila před dvěma lety. Cenu transakce firma odmítla komentovat.

„Jedná se o projekty onshore větrných elektráren (elektráren budovaných na pevnině), osm projektů rozmístěných po celé zemi se nachází ve fázi pokročilého developmentu a disponuje provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let,“ řekl E15 mluvčí ČEZ Martin Schreier. Nově nakoupené farmy mají celkový výkon převyšující 116 megawattů (MW), polovina z nich je ve fázi udělených stavebních povolení. Informaci přinesl web E15.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera jde o další střípek současné strategie společnosti, která hledá příležitosti k investicím do obnovitelných zdrojů v zemích západní Evropy. „Samotný projekt nebude mít výrazný dopad do celkových hospodářských výsledků ČEZ, potažmo do vývoje ceny akcií,“ řekl webu analytik.

ČEZ je ve větrné energetice vedle Francie aktivní také v Rumunsku, Německu, Turecku a v Česku. Aktuálně provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Kromě větrné energetiky investoval ČEZ ve Francii přes svůj fond Inven Capital také do společnosti Vulog, která se zabývá poskytováním technologií pro sdílení ekologických aut nebo do firmy Cosmo Tech, jež se specializuje na vývoj softwaru pro řízení kritické infrastruktury.

Přečtěte si: Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

 Dodavatele energie dál mění statisíce Čechů

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Malá česká firma předběhla ČEZ. Ohřívá vodu počítači

ČEZ chce v Rumunsku vyzkoušet ukládání energie ve formě vodíku

Nákupy turbín budou pokračovat. ČEZ chce z větru 1,2 gigawattu

 ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?