Dnes už chytré hodinky nosí kdekdo třeba místo peněženky. Kromě toho, že díky nim nemusíte po kapsách hledat mobil, umí změřit třeba množství tuku v těle a odpovídajícím způsobem člověku naznačit, že by se mohl trochu pohnout. Technologická společnost Bootiq ve spolupráci s českou odnoží slovenské firmy Resco po dvou letech vývoje představuje Nivy Watch, které by dle svých prodejců měly ulehčit skladníkům od zbytečné práce. Hodinky na jejich ruce změří, kolik času zabere odbavení balíku, zda je zboží ve skladu dobře rozmístěné a jaké činnosti lze automatizovat. Nivy Watch monitorují aktivitu jednotlivých zaměstnanců a pomáhají jim s efektivnější vzájemnou komunikací. Činnost ve skladu zároveň vidí šéf a na základě autentických dat si udělá lepší představu o reálném stavu své firmy, a tak může navrhnout férovější podmínky.
„Lidé si již zvykli na využívání chytrých hodinek a jiných měřičů při sportu, nyní si však tato zařízení našla své místo v e-commerce firmách, logistických centrech nebo třeba v nemocnicích. Chytré hodinky mohou například nahradit přístupové karty, usnadnit komunikaci mezi zaměstnanci a managementem, evidovat zboží či vybavení, případně dohlížet na bezpečnost na pracovišti,“ vypočítává jejich výhody pro digitalizaci dosud opomíjených částí byznysu Peter Čech, ředitel Resco CZ.
CEO Bootiqu Marcel Černý upozorňuje, že chytrá zařízení nám poskytují obrovské množství dat o tom, co se děje mezi regály skladu. „Každá firma má však jiné potřeby a tomu je třeba přizpůsobit i dodávaný software. Bootiq vytváří most mezi oběma světy – máme zkušenosti s vývojem a nasazením systémů v konkrétních firmách,“ vysvětluje a říká, že pro odlišné podniky hledá specifická řešení a radí jim, z kterých typů dat mohou těžit. Podle jeho názoru mohou Nivy Watch zcela změnit pohled na práci ve skladu, logistiku a související kancelářské procesy. „Ve výsledku to může znamenat rychlejší a levnější odbavení zásilky v řádu desítek procent, až dvouhodinovou denní úsporu práce každého zaměstnance a v konečném důsledku to ušetří miliony,“ říká Čech.
Velký bratr tě vidí?
Nivy Watch se připojují na wi-fi a vzájemně komunikují přes Bluetooth, což umožňuje například hlídání rozestupů kvůli covidu-19. Dále mají senzor pro měření srdečního tepu, krokoměr, akcelerometr či senzor světla. Hodinky běží na operačním systému Android, získaná data lze pak zpracovat v cloudové aplikaci Nivy Data Factory. V případě potřeby mohou hodinky po lehké úpravě softwaru využívat i aplikace třetích stran. Ke zpracování dat se dá přistoupit například tak, že zaměstnavatel rozdělí plochu skladu na zóny, v nichž se pohybují jednotliví zaměstnanci a zaznamenává, kterou aktivitou strávili kolik času, nebo si vytvoří tzv. „heatmapy“, kde zjistí, na jakých místech se shromažďuje nejvíce lidí. Krokoměr a snímač tepu mu ukáže fyzické zatížení dělníků a upozorní na případné výkyvy v jejich zdravotním stavu.
Bootiq uzavřel partnerství s několika výrobci chytrých hodinek, takže Nivy Watch může u svých klientů nasadit nejdřív na zkoušku, aby se mohli rozhodnout, zda je chtějí mít v provozu trvale.
„Ukázalo se, že pro zlepšení výkonu pracovníků není třeba sledovat každý jejich krok, ale především získat přehled o jednotlivých aktivitách a odhalení problematických míst,“ vysvětluje Červený. Získání potřebných dat může trvat týden nebo taky může stačit jedna směna. Záleží, jak moc je realita vzdálená původním předpokladům. „Například odhadovaný poměr 70 procent práce ve skladu a třiceti v kanceláři se ukázal být po měření přesně opačný. Chytré hodinky tak nejsou pro zaměstnance velkým bratrem, ale pomocníkem, který je zbavuje rutinních či zbytečných činností, nebo naopak nadsazených norem,” dodává Červený. Pro hodinky samozřejmě platí normy GDPR, takže šéf nezíská přístup k soukromým aktivitám svých zaměstnanců.
Mezi klienty, kteří už chytré hodinky ve skladech vyzkoušeli, patří BookTook, EF Logistic nebo vydavatelství Euromedia. O audit vývojářské společnosti Bootiq dále žádají například dopravce DPD, pojišťovna Allianz nebo síť hotelů Orea.