Čína hledá konstruktivní řešení k odvrácení obchodní války se Spojenými státy, která by mohla poškodit světovou ekonomiku. Uvedl to guvernér čínské centrální banky I Kang.
„Konstruktivní řešení je lepší než obchodní válka, která je prohrou pro všechny,“ řekl guvernér na semináři, který se konal v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) na indonéském ostrově Bali. Dodal, že celý svět by měl hledat řešení nynějšího obchodního napětí, které neohrožuje pouze Čínu, ale také její sousedy a dodavatelské řetězce. Obchodní napětí podle něj vytváří nejistotu, kterou nemají finanční trhy rády.
Spojené státy a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů. Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.
K řešení sporů v mezinárodním obchodě tento týden vyzval předseda zasedání zasedání finančních představitelů skupiny velkých světových ekonomik G20, argentinský ministr hospodářství Nicolás Dujovne. Zasedání G20 se konalo na okraji setkání MMF a SB. Podle Dujovneho musejí obchodní spory vyřešit ty země, které jsou do nich přímo zapojeny.
Dále čtěte: