Menu Zavřít

Čína schválila nový zákon, který ulehčí podnikání zahraničních firem

15. 3. 2019
Autor: čtk

Čínská vláda dnes schválila nový zákon o zahraničních investicích. Krok je všeobecně vnímán jako snaha pomoci čínsko-americkým obchodním rozhovorům, záměrem zákona je nastolit rovnější podmínky pro podnikání domácích i zahraničních firem. Někteří kritici těchto opatření ale tvrdí, že nová pravidla zcela neřeší problémy, se kterými se zahraniční podniky v Číně potýkají, napsal zpravodajský server BBC.

Delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců tento zákon schválili v poslední den zasedání, a to velkou většinou hlasů. Pro návrh jich bylo 2929, osm hlasovalo proti a osm se hlasování zdrželo. Nové nařízení vstoupí v platnost 1. ledna 2020.

Nový zákon ruší povinnost zahraničních firem předávat technologické know-how čínským partnerům a zakazuje „nezákonné vládní zásahy“ do podnikání zahraničních společností. S těmi by se v zásadě mělo zacházet stejně jako s domácími. Stát se zavazuje, že bude chránit autorská práva a že zahraniční společnosti nebudou znevýhodňovány. Stále však zůstávají v platnosti seznamy hospodářských odvětví, ve kterých zahraniční firmy nebudou moci podnikat buď vůbec, nebo pouze v omezeném rozsahu, poznamenal německý list Der Spiegel.

Nový zákon byl dokončen jen tři měsíce poté, co byl vypracován a dán k diskusi jeho první návrh. To je na čínské poměry velmi rychlý postup, který BBC interpretuje jako snahu Pekingu naklonit si Washington ve vrcholné fázi jednání o nové obchodní dohodě. Rozhovorům o ní loni předcházelo na obou stranách vzájemné zavádění cel na dovážené zboží v hodnotě miliard dolarů.


Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

 Kamera na veřejném prostranství v Šanghaji


Americká obchodní komora už minulý týden ocenila legislativní úsilí o zlepšení prostředí pro zahraniční investice. Dodala však, že některá ustanovení jsou stále všeobecná a nezabývají se řadou přetrvávajících obav, které zahraniční podniky mají.

I podle dalších zástupců podnikové sféry je zákon jen jakýmsi výčtem záměrů, které bude možné interpretovat podle změn situace, než souborem vynutitelných pravidel, uvádí BBC.

Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes oznámil, že se k 1. dubnu sníží daň z přidané hodnoty a k 1. květnu klesnou i sociální odvody. Zároveň slíbil další dalekosáhlé kroky, které by čínské ekonomice měly zabránit v prudším zpomalení. Konkrétně zmínil nástroje jako jsou úrokové sazby nebo povinné minimální rezervy, které si banky povinně ukládají na účtu u centrální banky.

Z března nejdříve na duben je podle zdrojů agentury Bloomberg nově přesunut termín schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jejich setkání měla být podle dosavadních informací podepsána obchodní dohoda, která ukončí celní válku mezi oběma zeměmi.

Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Čína otevřela nejdelší most přes moře na světě. Stavba stála 20 miliard dolarů

Číňané staví v Německu továrnu na baterie. Muskova Gigafactory bude proti ní trpaslík

Zklidnění obchodní války: Trump odložil cla na čínské zboží

Číňané „omylem“ šmírovali americké uživatele Androidu

Skóre obchodní války: Čína doplácí na Trumpova cla, Spojené státy bohatnou

 Plnění nákladní lodi kontejnery

  • Našli jste v článku chybu?