Menu Zavřít

Čínský žongl s českým majetkem. Citic přebírá aktiva CEFC skoro za polovinu hodnoty

3. 9. 2018
Autor: čtk

České aktivity zadlužené čínské společnosti CEFC přebral čínský státní konglomerát Citic Group. O ceně se podle čínských médií vyjednává a aktuálně spekulují o částce 980 milionů dolarů (21,6 miliardy korun), což je o 44 procent méně oproti účetní hodnotě aktiv v květnu letošního roku.

Ještě v květnu letošního roku měl český majetek v držení CEFC hodnotu 1,75 miliardy dolarů (38,7 miliardy), uvádějí zdroje webu South China Morning Post.

Předmětem prodeje jsou podle zdroje z CEFC Group (Europe) Company citovaného ČTK podíly ve společnostech přímo vlastněných CEFC Europe. „Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe.“ Nezahrnuje tak podle něj aktiva dceřiných společností CEFC, tedy podíly ve společnostech, jako je třeba Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group či Empresa Media..

Společnost CEFC Europe vedla čínskou investiční ofenzivu v Česku. Expanze si však vyžádala masivní zadlužení u řady finančních institucí. Jednou z nich byla i v tuzemsku působící banka J&T, jíž dluh CEFC ve výši 11,5 miliardy splatila Citic v květnu. Dluh byl vypořádán formou odkupu pohledávek a Citic prostřednictvím své dceřiné firmy zároveň získala v tuzemské bance podíl 9,9 procenta.

Mateřská společnost CEFC China Energy letos nesplatila již pět emisí dluhopisů, jedna z jejích divizí v srpnu ohlásila nesplacení závazků z dluhopisu ve výši 2,1 miliardy jüanů (3,8 miliardy korun). Web Investing.com připomíná, že v srpnu rovněž zahájil Peking vyšetřování v čínské divizi CEFC Auhui International kvůli podezření ze zfalšování výroční zprávy za rok 2017.

O problémech CEFC se začalo spekulovat po zmizení jejího šéfa Jie Ťien-minga, jehož si český prezident Miloš Zeman vybral za „zvláštního poradce“. Firma se poté začala zbavovat majetku, aby získala hotovost. Dostatku financí se jí ale nedostalo a spolu s tím ani důvěry. Ke vstupu státního konglomerátu Citic do struktur CEFC došlo přímo na povel vlády v Pekingu. Českou část této transakce schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v červnu.

MM25_AI

Dále čtěte:

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

CEFC vycouvala z další investice v Česku, zbavila se podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel

Špatný start: čínská banka ICBC zahájila působení v Česku ztrátou 167 milionů

 Ředitel české pobočky ICBC Jang Jü


  • Našli jste v článku chybu?