Některé slavné společnosti, které působí na americkém trhu, navzdory sílící ekonomice zažívají nebo očekávají problémy. Dotýká se jich protekcionismus prezidenta Donalda Trumpa a obávají se eskalace obchodní války. Trumpovo vládnutí negativně zasáhlo i některé ikonické značky, například Harley-Davidson, Coca-Cola, Ford či Tesla.
Slavný výrobce motorek z Milwaukee letos v červnu avizoval, že po odvetných clech ze strany EU přesune výrobu určenou pro Evropu z USA do zámoří. Pod vlivem nových cel by cena jednoho motocyklu měla vzrůst až o 2200 dolarů (cca 50 tisíc korun). Tomu by se však společnost ráda vyhnula, a proto chce přistoupit k přesunu výroby. Kvůli tomuto kroku ji Trump na twitteru ostře zkritizoval.
Harley-Davidson
Coca-Cola
Coca-Cola zvýšila v letošním druhém čtvrtletí zisk o 69 procent na 2,32 miliardy dolarů (51 miliard korun), v červenci ale oznámila, že od příštího roku bude nucena zvýšit cenu svých nápojů. Zčásti to je kvůli zvyšující se ceně hliníku. Očekává se, že se to může negativně projevit na jejím zisku.
Daimler
Německý automobilový koncern v červnu v reakci na eskalující obchodní napětí mezi USA a Čínou snížil svůj ziskový výhled. Loni přitom zažil rekordní rok, když zvýšil čistý zisk o 24 procent na 10,9 miliardy eur (275,5 miliardy korun).
Ford
Také slavná americká automobilka doplácí na zvýšení cel na ocel a hliník a také na protiopatření dotčených států. Výrobce očekává, že náklady mu jen letos vzrostou o 300 milionů dolarů. Kvůli clům na ocel a hliník přišel podle vlastního vyjádření o miliardu dolarů. Navíc chystá reorganizaci, která potrvá až pět let a bude stát kolem 11 miliard dolarů.
Remington
Paradoxní situace. Trump je považován za zastánce držitelů zbraní, kteří tak necítí potřebu si dělat zásoby pro případ, že budou vyhlášeny regulace. Snížený zájem o nákup zbraní položil slavného výrobce Remington, který letos ohlásil bankrot.
Přečtěte si analýzu Ilony Švihlíkové:
Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?
Electrolux
Také švédský výrobce domácích spotřebičů utrpěl zavedením Trumpových tarifů. Ve svých továrnách v USA pociťuje rostoucí náklady a v druhé polovině letošního roku očekává zhoršený hospodářský výsledek oproti původním předpokladům.
General Motors
Americká automobilka nejprve těžila z rostoucí ekonomiky, která se projevila v lepších prodejích. I ji ale zasáhnou schválené tarify. Projevilo se to už na klesajících akciích společnosti a snížení predikce očekávaného zisku.
MillerCoors
Náklady amerického pivovaru letos kvůli clům na hliník vzrostly o 40 milionů dolarů. Pocítí to pivaři, kteří si za produkty MillerCoors budou muset připlatit.
Tesla
Tesla zažívá kvůli výrokům a vystoupením svého šéfa Elona Muska turbulentní období. Obchodní válka navíc s největší pravděpodobností poškodí její předpokládané prodeje na čínském trhu, od kterého si firma hodně slibovala. Horší prodeje se po ukončení daňového zvýhodnění na elektrovozy čekají i v USA.
Brown-Forman
Výrobce whisky Jack Daniel’s bude v důsledku stoupajícího obchodního napětí a odvetných cel EU vůči USA nucen přistoupit ke zdražování na evropském trhu. Cena by měla vyrůst až o deset procent.
Philips
Nizozemský výrobce elektroniky doplácí na Trumpovu politiku protekcionismu. Stoupající náklady se bude snažit pokrýt zdražením výrobků, které vznikají v Číně.
Dále čtěte: