Menu Zavřít

Další let, další rekord. Bezosův Blue Origin vyslal ke hvězdám herce Shatnera, ten se záhy stal nejstarším člověkem ve vesmíru

14. 10. 2021
Autor: Blue Origin
  • Společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose absolvovala druhý úspěšný vesmírný let s turisty na palubě

  • Nad Kármánovu hranici oddělující zemskou atmosféru od kosmického prostoru se díky ní nyní podíval i herec William Shatner, známý jako kapitán Jim Kirk z legendárního seriálu Star Trek

  • Shatner se ve svých 90 letech stal vůbec nestarším člověkem, který měl tu čest letět ke hvězdám

  • Celý trval jen něco kolem deseti minut, samotná kapsle dosáhla výšky až 106 kilometrů nad zemí


Když si v červenci letošního roku zakladatel Amazonu a vesmírné společnosti Blue Origin Jeff Bezos splnil dávný dětský sen a udělal si spolu s dalšími třemi osobami na palubě vlastního plavidla zhruba desetiminutový výlet ke hvězdám, bylo zapotřebí přepsat dějiny kosmonautiky. Mezi jeho spolupasažéry totiž byli zároveň nejmladší astronaut i nestarší astronautka, kteří se kdy dostali nad slavnou Kármánovu hranici. Právě ta odděluje zemskou atmosféru a vesmírný prostor.

Pozdě, zato výš a s rekordem. Po Bransonovi si zaletěl do kosmu i Bezos, spolu s nejstarším i nejmladším astronautem v historii
Přečtěte si také:

Pozdě, zato výš a s rekordem. Po Bransonovi si zaletěl do kosmu i Bezos, spolu s nejstarším i nejmladším astronautem v historii

Rekord dvaaosmdesátileté Wally Funkové měl však jepičí život. Ve středu, tedy zhruba jen po třech měsících, ji v tomto ohledu trumfl o osm let starší William Shatner – americký herec, který ztvárnil postavu kapitána Jima Kirka v legendárním seriálu Star Trek.

„Jsem tak plný emocí z toho, co se právě událo. Je to naprosto výjimečné, naprosto výjimečné,“ prohlásil dle CNN Shatner bezprostředně poté, co „jeho“ kapsle RSS First Step přistála v poušti na západě Texasu. „Doufám, že se mi podaří si ten pocit zachovat. Nechci ho ztratit. Přesahuje to mě i život jako takový,“ rozplýval se novopečený devadesátiletý astronaut.

Bezosovi, který tou dobou stál hned vedle něj, řekl: „To, co jsi mi dal, je tím nejhlubším zážitkem, jaký si jen dovedu představit.“

Bezproblémový let

Původně měla raketa New Shepard nesoucí zmíněný modul z kosmodromu poblíž texaského města Van Horn odstartovat již v úterý. Kvůli vrtochům počasí nicméně k zážehu jejích motorů došlo až ve středu v 9:50 místní času (16:50 SELČ). Spolu s filmovým velitelem slavné lodi USS Enterprise, po níž byl mimochodem pojmenován i vůbec první zkušební americký raketoplán, se na palubě nacházeli ještě další tři cestující. Byli jimi manažerka Blue Orgin Audrey Powersová, zakladatel společnosti Planet Labs Chris Boshuizen a Glen de Vries z Medidata Solutions – oba dva za své místenky zaplatili blíže nespecifikovanou sumu.

Teprve druhý let Bezosovy firmy ke hvězdám s turisty na palubě proběhl dle dostupných informací zcela bez potíží – na rozdíl od červencového testu jeho rivala Richarda Bransona, majitele konkurenční společnosti Virgin Galactic. Raketa vynesla kapsli do zhruba 76kilometrové výšky, pak se obě části od sebe oddělily. A zatímco nosič směřoval řízeným letem zpět na přistávací rampu, modul s kapitánem Kirkem a ostatními mířil směrem vzhůru, aby nakonec dosáhl mety 106 kilometrů.

V ní si pasažéři na krátký okamžik vyzkoušeli účinky mikrogravitace a posléze se za pomocí brzdících padáků snesli zpátky na zemský povrch. Celá výprava trvala jen něco kolem deseti minut.

Strastiplné období

Středeční úspěšně zvládnutý let je pro Blue Origin jednou z prvních pozitivních zpráv za poslední dobu. Bezosova společnost totiž musí v současnosti řešit problémy na několika odlišných frontách zároveň.

Vedle svých ryze vesmírně turistických aktivit se zabývá i stavbou raketových motorů pro třetí stranu, v tomto případě firmu United Launch Alliance, která má vlastní kosmický program. Pohonná jednotka BE-4 na kapalný kyslík a zkapalněný zemní plyn měla být původně hotova již v roce 2017, dosud se tak ale nestalo.

Bezos věnuje „v důchodu“ více času společnosti Blue Origin. Jeho rakety by mohly být menší, rýpl si do svého rivala Musk
Přečtěte si také:

Bezos věnuje „v důchodu“ více času společnosti Blue Origin. Jeho rakety by mohly být menší, rýpl si do svého rivala Musk

Kromě toho vede washingtonská společnost soudní spor s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), který ji nedávno vyřadil z tendru na stavbu nového lunárního vozítka, jež má být použito v rámci chystaného programu Artemis. Bezos je toho názoru, že tak NASA učinila neprávem, a chce její rozhodnutí, které v rámci zakázky za 63 miliard dolarů upřednostnilo konkurenční SpaceX Elona Muska, zvrátit.

bitcoin_skoleni

V neposlední řadě se musí vedení Blue Origin zabývat odchodem hned několika seniorních pracovníků společnosti, kteří se vydali hledat štěstí jinam. Většina z nich přitom z Bezosovy firmy odešla proto, že si nesedla s jejím stávajícím šéfem Bobem Smithem.

  • Našli jste v článku chybu?