Menu Zavřít

Dluh obyvatel vzrostl meziročně o 173 miliard. Stojí za tím úvěry na bydlení

27. 11. 2017
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Celkový dluh obyvatel činil na konci třetího čtvrtletí letošního roku 2,09 bilionu korun, a meziročně tak vzrostl o 172,9 miliardy korun. Za nárůstem stojí především meziroční růst objemu dluhu o 9,9 procenta u úvěrů na bydlení. Objem úvěrů na spotřebu se zvýšil o šest procent. Dluh ohrožený nesplácením meziročně klesl o 14 procent a dostal se pod hranici 41 miliard korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Celkový dluh z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření tak činil ke konci září 1,66 bilionu korun. Dlouhodobý dluh roste hlavně zvyšováním celkové částky úvěrů, o kterou klienti žádají. Její růst souvisí mimo jiné s rostoucí cenou nemovitostí. Krátkodobý dluh meziročně narostl o 24 miliard na 430 miliard korun. Počet klientů s krátkodobým dluhem meziročně klesl o 1,1 procenta na 2,42 milionu, zatímco počet klientů s dlouhodobým dluhem se jen velmi mírně zvýšil o 3000 na 1,12 milionu.

„I když počet klientů s dlouhodobým dluhem se meziročně téměř nezměnil, počet smluv se zvýšil o 25.500. Řada lidí tak využila současnou příznivou situaci na úvěrovém trhu a nejspíše si pořídili druhou nebo další hypotéku, případně úvěr ze stavebního spoření,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná.

Podíl celkového dluhu ohroženého nesplácením se snížil o půl procentního bodu na 1,9 procenta. Na tomto snížení se podílel především pokles dlouhodobého ohroženého dluhu o více než šestinu (o 17,4 procenta, respektive o 2,7 miliardy korun). „Jde o vůbec nejrychlejší meziroční pokles dlouhodobého ohroženého dluhu v historii,“ upozornila Novotná.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Počet klientů, kteří měli problémy se splácením svého úvěru ze stavebního spoření či hypotečního úvěru, se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 12 procent na 26.715. Celkový podíl dlouhodobého ohroženého dluhu na dlouhodobém dluhu činil v Česku v průměru pouze 0,8 procenta.

Počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem poklesl na konci třetího čtvrtletí meziročně o 3800, tedy o 1,2 procenta na 299 tisíc. „Objem ohroženého krátkodobého dluhu se meziročně snižoval rovněž velmi výrazně, konkrétně více než o 12 procent na 27,3 miliardy korun. Trend snižování krátkodobého ohroženého dluhu je dalším indikátorem dobré situace naší ekonomiky,“ podotkl výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

MM25_AI

Podíl ohroženého krátkodobého dluhu na celkovém krátkodobém dluhu činil v průměru 6,3 procenta. Celkově mělo problémy se splácením 12,4 procenta lidí s krátkodobým úvěrem.

Čtěte také:

Dluhy domácností přesáhly 1,5 bilionu korun. Podniky své závazky snížily

Růst cen nových bytů bude mírnější, tvrdí developeři

Objem hypoték stoupl v září o tři procenta na 162 miliard

Platit hypotéku je v Česku výhodnější než nájemné, tvrdí studie


  • Našli jste v článku chybu?