V uzavřených budovách není potřeba povolení pro používání dronů. Německá firma Doks Innovation nabízí autonomní drony jako pomocníky při inventurách skladů. Práci, kterou dělají dva lidé dvě hodiny, dron zvládne za 15 minut.
Co se zdálo před deseti lety jako utopie, dnes se stává samozřejmostí. Drony, tedy bezpilotní létající stoje, se běžně využívají v mnoha oborech. Německá firma Doks Innovation sází na jejich využití ve skladech. Výhodou použití v uzavřených budovách je to, že jejich provozovatel nepotřebuje zvláštní povolení.
Firma se sídlem ve městě Kassel začala v roce 2017 vyvíjet speciální drony, které se hodí pro inventarizaci ve skladech. To, co dvěma pracovníkům tvá dvě hodiny, zvládne dron za 15 minut. Létající přístroj měří 90 krát 90 centimetrů a váží 2,8 kilogramů. Ve vzduchu vydrží bez přestávky 25 minut.
Co nabízí firma Doks Innovation:
Je vybaven kamerou, která pořizuje snímky. Dokáže skenovat čárové kódy, rozpozná poškození obalů, měří teplotu. Je vybaven senzory a ultrazvukem. Pokud ve skladech nefunguje systém GPS, dron se orientuje podle pozic jednotlivých regálů. Létající pomocník odesílá data v reálném čase přes Wi-Fi nebo Bluetooth.
Testování dronu ve firmě Doks Innovation. Foto: Doks Innovation
Firma od investorů získala zatím 1,15 milionu eur (30 milionů korun). „S pomocí investorů můžeme představit produkt, který nabídne zákazníkům průlomovou technologii. Autonomní dron pro uzavřené prostory je unikátní v tom, že získává data ve všech místech úložných prostor za pomocí různých druhů senzorů,“ řekl ředitel Doks Innovation Benjamin Federmann.
Doks Innovation není jedinou společností, která řešení pro logistiku nabízí. Firma Linde Material Holding už v roce 2017 představila prototyp inventurního dronu Flybox, který je ale spojen kabelem s robotickým vozíkem. Na trh měl být uveden v roce 2018, termín ale společnost posouvá. Farunhoferův institut vyvíjí od roku 2016 průmyslový kulový dron Bin:Go, který se může kutálet nebo létat.
Prototyp dronu Flybox:
Dále čtěte:
Drony v bojové formaci: Airbus otestoval letku budoucnosti
I chudí mohou létat. Obří drony mají vytlačit tradiční taxíky ve městech