Menu Zavřít

Druhá kapitola helikoptérového tendru. USA pro Prahu připravují bitevní zmije

12. 10. 2017
Autor: Ondřej Stratilík / Euro

Modernizace českého vrtulníkového letectva neskončí pořízením tuctu víceúčelových helikoptér. V druhé vlně přijde na řadu nákup bojových strojů. Spojené státy už mají jasno – rády by uspěly s modelem AH-1Z Viper.

Výrobní linky schované v několika bílých budovách podél přistávací plochy texaského letiště v Amarillu bedlivě sleduje americká námořní pěchota. Právě tady pro ni Bell Helicopter vyrábí stroje UH-1Y a AH-1Z, které se během několika let stanou hlavní vrtulníkovou platformou jednotek US Marine Corps. Celkem jich bude pěchota provozovat 160, respektive 189.

Dění v Amarillu zajímá i českou armádu. A nikoliv pouze kvůli zakázce na dvanáct víceúčelových UH-1Y Venom. Už dnes je veřejným tajemstvím, že Praha by si v budoucnu ráda pořídila i čistě bitevní helikoptéry. Pokud se rozhodne pro UH-1Y, pak AH-1Z Viper (zmije) budou logickým pokračováním. Podle výrobce jsou oba stroje z 85 procent shodné.

„Měli jsme brífink s českou armádou a letectvem, kde jsme je seznámili s oběma vrtulníky,“ popisuje Richard Harris, viceprezident Bell Helicopter pro mezinárodní vojenský obchod. Americká společnost nyní doufá, že se svou nabídkou uspěje v Polsku. Pokud by si Varšava zmije vybrala, byl by to pro Prahu další důvod, proč si vrtulník koupit taky. Obě země patří do NATO a navíc by jako sousedé mohly kooperovat i při tréninku a opravách.

Kombinaci UH-1Y a AH-1Z, jakou předvádí třeba US Marine Corps, v Česku propaguje i několik odborníků. Jedním z nich je třeba bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, jenž se za Bell Helicopter přimlouvá. Dlužno dodat, že americký výrobce spolupráci s ním netají.


Jak uklidnit pilota vrtulníku? Kávou a popcornem

 Pilotka Catherine Sparklin už se svou helikoptérou UH-1Y Venom zachraňovala i lidi v USA. Při nedávných hurikánech měla na starosti evakuaci ohrožených.


Sama česká armáda zatím o nákupu čistě bitevních helikoptér příliš nemluví. Vrásky jí dělá nepřehledný vývoj současného tendru na tucet víceúčelových strojů. V něm jsou před italskými AW139M favorizované UH-1Y Venom za 12 až 15 miliard korun. Jen pro srovnání – pokud by se Praha rozhodla i pro dvanáct AH-1Z Viper, platila by za ně bez výzbroje zhruba 17 miliard korun.

Kromě americké námořní pěchoty stroje AH-1Z Viper nepoužívá nikdo jiný, což se ale v nejbližší době změní. Bell Helicopter má dodat první bitevníky do Pákistánu. Tamější letectvo si jich celkově objednalo patnáct, součástí kontraktu je i pořízení tisícovky laserově naváděných střel Hellfire II. Cena obchodu činí 952 milionů dolarů, v přepočtu tedy 22,2 miliardy korun. Zatím ale není jasné, jestli Islámábád odebere všech patnáct helikoptér, nebo si vystačí jen s tuctem.

Co může nést AH-1Z Viper
2 střely AIM-9 Sidewinder vzduch-vzduch
16 střel AGM-114 Hellfire vzduch-země
28 laserově naváděných raket APKWS
76 neřízených raket Mk-66
650 nábojů do integrovaného kanonu M-197
32 světlic (flérů) LUU-2 k osvětlení cílů
4 přídavné nádrže (každá po 300 litrech)
Obvyklá konfigurace: 8 střel Hellfire, 14 raket Mk-66, 650 nábojů do kanonu

Zdroj: US Marine Corps

Nový vrtulník pro českou armádu? V tendru zůstal už jen jeden, říká Pavlačík

 Ostravská eminence. Bez Zbyňka Pavlačíka by české zbrojení vypadalo jinak

MM25_AI

Přečtěte si komentáře Ondřeje Stratilíka:

Budeme tleskat, nebo brečet?

Dohoda z Letné

KSČM aneb Když Se Černý Mýlí

Pane ministře, na slovíčko

Krátká paměť pana generála

Hodonínský zázrak. Městem se procházel voják tmavé pleti

Už jste to podepsal, pane náměstku?

Česká ruleta

Máte transportér? A mohl bych ho vidět?

Ondřej Stratilík


  • Našli jste v článku chybu?