Menu Zavřít

Pracovali jste v zahraničí? A víte, jestli máte nárok na tamní důchod?

30. 3. 2021
Doba čtení: 6 minut
Autor: Euro Jan Novák

Mnoho Čechů, kteří odchází kvůli lepším platům a podmínkám pracovat do zahraničí, nejčastěji do zemí Evropské unie, má nárok pobírat i tamní důchod. Pro vznik nároku na důchod ze zahraničí musíte v dané zemi dosáhnout potřebné doby důchodového pojištění a věkové hranice pro odchod do důchodu. Tyto podmínky se mohou v jednotlivých zemích lišit. Důchod ze zemí mimo EU pak bude záležet na tom, zda má Česko s příslušnou zemí uzavřenou smluvní dohodu o sociálním zabezpečení.

Kdy vzniká nárok důchod ze zahraničí?

Zapamatujte si: Pro vznik nároku na důchod ze zahraničí musíte splňovat dvě základní podmínky – dosáhnout tamního důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Tyto limity nejsou ve všech zemích stejné.

Pokud Češi odcházejí pracovat do zahraničí, ať již z jakýchkoliv důvodů, nejčastěji míří do zemí Evropské unie. V současnosti pak není neobvyklá situace, že jste postupně pracovali v několika zemích EU a případně ještě dalších zemích (platí pro 27 členských států EU, dále Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). V tomto případě vám může vzniknout nárok na důchod v každé z nich. 

Problematika pobírání důchodu je upravena Nařízením EU o koordinaci systémů sociálního zabezpečení č. 883/2004. Tato legislativa je nadřazena důchodovým zákonům jednotlivých členských zemí EU.

Základní podmínky a pravidla pro získání důchodu ze zemí EU
• V každé zemi, kde občan pracoval a odváděl důchodové pojištění, jsou uchovávány podklady pro výpočet důchodu do doby, než dosáhne občan důchodového věku.
• Pro vznik nároku na poměrnou část důchodu z jiné členské země EU je nutné důchodové pojištění nejméně jeden rok.
• V některých zemích EU musíte mít k tomu, abyste získali nárok na starobní důchod, odpracovanou určitou minimální dobu, tedy delší než jeden rok. O své zaplacené příspěvky na důchodové pojištění však nepřijdete. Pokud doba, po kterou byl občan v jedné zemi pojištěn, není dostatečně dlouhá na získání nároku na důchod v této zemi, všechny doby pojištění, které splnil, budou vzaty v úvahu v zemi, která mu bude důchod vyplácet.
• Věková hranice odchodu do důchodu se v jednotlivých státech Evropské unie liší. Pokud máte nárok na penzi ve více zemích, obdržíte penzi z každé jednotlivé země až ve chvíli, kdy splníte tamní věkový požadavek.
• Výpočet a podmínky pro přiznání starobního důchodu jsou v každé zemi EU jiné. Důchod je vypočítán na základě záznamů občana o době pojištění podle právních předpisů daného členského státu stejným způsobem, jako pro státního příslušníka dané země.
• Každá země, ve které máte nárok na penzi, většinou vyplácí odpovídající částku na bankovní účet v zemi vašeho bydliště.

Naše rada: Kdy odejít do důchodu? Správné načasování rozhoduje o tisících navíc


Důchod ze zemí mimo EU, podmínky

Ani práce Čechů v zemích mimo EU dnes není neobvyklá. Zde bude záležet, jestli má Česká republika s danou zemí uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení. Pokud ano, ve smluvních zemích platí obdobná pravidla jako v rámci EU. Jednotlivé získané doby pojištění se při posuzování nároku na penzi sčítají a nárok na důchod vám může vzniknout v každé zemi, pokud splníte další podmínky stanovené národními předpisy. 

Kromě zemí EU (27) a Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko) má smlouvu o sociálním zabezpečení Česko uzavřenu například se Švýcarskem, Ukrajinou, Tureckem, USA, Kanadou, Japonskem či Jižní Koreou.

Složitější situace bude při práci v nesmluvní cizině. Případný nárok na důchod se bude posuzovat v každé zemi podle místních pravidel. Čechům pracujícím v „nesmluvních zemích“ se doporučuje zvážit možnost platit si v Česku dobrovolně sociální pojištění, aby splnili podmínky pro dosažení důchodu v České republice.


Zopakujte si: Pracovní smlouva: vzor, prodloužení, dodatky


Kde se podává žádost o důchod ze zahraničí

Žádost o vyplácení důchodu ze zahraničí stačí podat pouze v jedné zemi, kde máte aktuálně bydliště nebo kde jste naposledy pracovali. Může se stát, že v zemi současného bydliště jste nikdy nepracovali. V tomto případě hostitelská země předá vaši žádost zemi, kde jste pracovali naposledy.

Tato země je pak odpovědná za vyřízení vaší žádosti a za shromáždění údajů o vašich příspěvcích do systému sociálního zabezpečení ze všech zemí, ve kterých jste pracovali.


NÁŠ TIP: Důchodová kalkulačka – spočítejte si výši důchodu


Odchod do důchodu v Německu

Zemí, kam Češi nejčastěji odcházejí pracovat, je sousední Německo, proto spoustu lidí zajímá, jaký je důchod v Německu pro Čechy a jaké podmínky je třeba splňovat, abyste měli nárok na důchod z Německa. Řádný starobní důchod tam můžete nárokovat tehdy, pokud jste dosáhli věkové hranice pro řádný starobní důchod a splnili jste potřebnou dobu pojištění pět let. To znamená, že máte nárok na německý důchod po 5 letech, které jste tam odpracovali. Řešit budete muset i věkovou hranici, kdy budete moci o důchod požádat. Rozhodující bude datum vašeho narození.

Věkové hranice

  • Pro ty, kteří jsou narozeni před rokem 1947, byla v Německu věková hranice pro řádný starobní důchod stanovena na 65 let.
  • Pokud jste se narodili mezi lety 1947 a 1963, pak se pro vás věková hranice pro řádný starobní důchod progresivně zvyšuje. Konkrétně z 65 let a jeden měsíc u narozených v roce 1947 až po 66 let a 10 měsíců u lidí narozených v roce 1963. 
  • Pro osoby, které se narodily v roce 1964 a později, platí věková hranice pro odchod do řádného starobního důchodu 67 let.
Kdo má nárok na důchod ze zahraničí?
Abyste měli nárok na důchod ze zahraničí, musíte splňovat dvě základní podmínky. Nejprve je nutné, abyste dosáhli tamního důchodového věku, dále je potřeba splnit potřebnou dobu pojištění, přičemž tyto limity se mohou v různých zemích lišit. Pokud byste dobu pojištění nesplnili, nemusíte mít strach, že o peníze přijdete. Budou vzaty v úvahu v zemi, která bude důchod vyplácet.
Jaké jsou podmínky pro důchod ze zemí mimo EU?
V případě zemí, které se nenachází v Evropské unii, záleží hlavně na tom, zda má Česká republika s touto zemí uzavřenou smlouvu o sociálním pojištění. Pokud ano, ve smluvních zemích platí obdobná pravidla jako v rámci EU. Jednotlivé získané doby pojištění se při posuzování nároku na penzi sčítají a nárok na důchod vám může vzniknout v každé zemi, pokud splníte další podmínky stanovené národními předpisy. Složitější situace bude při práci v nesmluvní cizině. Případný nárok na důchod se pak bude posuzovat v každé zemi podle místních pravidel.
Kde se podává žádost o důchod ze zahraničí?
Žádost o vyplácení důchodu ze zahraničí stačí podat pouze v jedné zemi, kde máte aktuálně bydliště nebo kde jste naposledy pracovali. Pokud jste v zemi současného bydliště nikdy nepracovali, předá hostitelská země vaši žádost zemi, kde jste pracovali naposledy. Tato země je pak odpovědná za vyřízení vaší žádosti a za shromáždění údajů o vašich příspěvcích do systému sociálního zabezpečení ze všech zemí, ve kterých jste pracovali.
Jak je to s odchodem do důchodu v Německu?
Nejčastěji pracují Češi v Německu, kde si můžete starobní důchod nárokovat tehdy, pokud jste dosáhli věkové hranice pro řádný starobní důchod a splnili jste potřebnou dobu pojištění pěti let. Aby mohl být důchod skutečně vyplácen, je třeba splnit také tamní důchodový věk. Rozhodující je v tomto ohledu vaše datum narození. Pokud jste se narodili po roce 1964 (včetně), týká se vás hranice 67 let. V 65 letech jste mohli do důchodu odejít, pokud jste narozeni před rokem 1947. Pokud jste se narodili mezi lety 1947 a 1963, pak se pro vás věková hranice pro řádný starobní důchod progresivně zvyšuje. Konkrétně z 65 let a jeden měsíc u narozených v roce 1947 až po 66 let a 10 měsíců u lidí narozených v roce 1963.

Přečtěte si také:

Jak si říct o vyšší plat?

Hledáte práci? Naučte se správně napsat životopis

Vdovský důchod: kdy na něj vzniká nárok a jak se počítá?

bitcoin_skoleni

Jak předčasně ukončit dohodu o provedení práce

Důchodová hrozba v Německu. V roce 2060 může být zadluženější než Řecko

  • Našli jste v článku chybu?