Menu Zavřít

Dvě třetiny čínských investic v Evropě míří do Německa, podíl se může ještě zvýšit

16. 7. 2018
Autor: Profimedia.cz

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za 15 miliard dolarů (331 miliard korun) a z toho deset miliard připadá právě na Německo. Kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy by se tato částka mohla ještě zvýšit, navzdory množícím se politickým obavám a strachu z výprodeje know-how, domnívá se odbornice poradenské společnosti EY na Čínu I Sun.

K největším transakcím v rámci Evropy patří vstup čínského výrobce aut Geely do německé automobilky Daimler, převzetí francouzského výrobce počítačových her Ubisoft čínským internetovým gigantem Tencent a současná akvizice bavorského výrobce automobilových součástek Grammer čínským konkurentem Ningbo Jifeng. Uvádí to studie poradenské společnosti EY.

Počet převzetí a objem čínských investic v Evropě je letos nižší než v předchozích letech. Podle I Sun se ale pokaždé, když vznikne možnost převzít zajímavou evropskou firmu, objeví mezi zájemci i nabídka z Číny. Napětí ve vztazích s USA by podle ní mohlo „vést v Evropě k větší připravenosti zohledňovat i čínské investory,“ dodává.

Číňané často kupují i krachující firmy, a zachraňují je tak před zánikem, uvádí expertka. Některé velké obchody v Evropě ale i ztroskotaly. Například portugalská energetická firma EDP zamítla nabídku na převzetí, kterou jí předložila čínská společnost China Three Gorges. Neuskutečnil se ani vstup čínského státního koncernu State Grid do německého provozovatele přenosových sítí Herz50, připomněl týdeník Der Spiegel.

Ve stopách Kellnera: do asijského dobrodružství se pouští další firmy

 ilustrační foto

MM25_AI

Dále čtěte:

Byznys s Německem posouvá Česko na žebříčku průmyslových velmocí

Akvírujte a expandujte. Tahouny velkých transakcí jsou nejbohatší Češi a Slováci

Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?