Čína rozšiřuje svůj vliv v regionu střední a východní Evropy již několik let, není ale tak úspěšná, jak se obecně očekávalo. Tvrdí to analýza rakouské bankovní skupiny Erste Group, pro niž je region životně důležitým trhem. V Česku Erste vlastní mimo jiné největší tuzemskou banku - Českou spořitelnu.
V novém tisíciletí, zejména po rozšíření EU o deset zemí v roce 2004, se obchodní výměna mezi východní mocností a zeměmi střední a východní Evropy zintenzívněla. V posledních deseti letech z Číny do regionu podle Erste přiteklo 8,2 miliardy eur (210 miliard korun), z toho 90 procent do Srbska, Maďarska a Rumunska. Investice přitom šly především do dopravy, energetiky a technologií.
„Podle našeho názoru současná úroveň čínské přítomnosti v regionu nepředstavuje hrozbu a neměla by na tyto trhy mít významný vliv,“ uvádí analýza, z níž cituje rakouská agentura APA. Zmiňuje mimo jiné i fakt, že navzdory všem investicím nefiguruje ani jeden z čínských podniků mezi 20 největšími výrobními firmami střední a východní Evropy.
Největší čínské investice v Česku:
Analýza nemohla opominout investice skupiny CEFC v Česku a připomíná, že kvůli peripetiím kolem jejího šéfa Jie Ťien-minga byl další příliv peněz pozastaven a dohodnuté transakce zastaveny. Kvůli pozici Jie v poradním týmu prezidenta Miloše Zemana ale autoři práce neskrývají obavy z vlivu Číny na politiku země.
Čtěte komentáře:
Kde je Jie? Zmizelý Zemanův poradce je další výstrahou opicím od „předsedy všeho"
Kde je Jie? Díl II.
V posledním desetiletí nabrala na obrátkách i obchodní výměna mezi Říší středu a zeměmi střední a východní Evropy. Na celkovém objemu zahraničního obchodu se ale podílí v jednotkách procent. Největším dovozcem čínského zboží je Polsko s podílem 7,8 procenta na veškerém dovozu do země. Naopak do Číny nejvíc zboží vyváží Maďarsko, kde podíl činí 3,1 procenta. Veškerý dovoz z Číny činí 3,2 procenta HDP zemí CEE, v případě vývozu do Číny je to jen 1,1 procenta.
Erste v regionu |
---|
Rakouská Erste Group má své dceřiné společnosti v Česku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku a Srbsku. V tuzemsku vlastní Českou spořitelnu (od roku 2000 držela 52 procent, v roce 2002 podíl navýšila na 98 procent) a skrze ni i řadu dalších dceřiných firem. |
Dále čtěte: