Kvůli obavám z napětí v mezinárodních obchodních vztazích některé americké firmy omezují či odkládají investice. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed). Účinek celních sazeb se podle Fedu zdá slabý. Cla zvýšila ceny vstupů, zejména ve zpracovatelském průmyslu.
Většina měnových distriktů projevila obavy z obchodní války, kterou vede administrativa prezidenta Donalda Trumpa s Čínou, i z napětí ve vztahu k ostatním významným obchodním partnerům. Tyto tendence jsou znát především v oblasti zpracovatelského sektoru. V několika distriktech podnikatelé hlásili snižování, ale i odkládání investic právě kvůli znepokojení z obchodních vyhlídek, píše se ve zprávě. Konkrétní příklad Fed neuvedl.
Trump uvalil cla na dovoz z více zemí, které jsou významnými obchodními partnery USA, včetně Číny, Evropské unie, Kanady a Mexika. To vyvolalo odvetné kroky vůči americkému vývozu.
Přečtěte si analýzu Ilony Švihlíkové:
Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?
Navzdory obchodnímu napětí však ekonomika USA pokračuje solidním tempem v růstu. Trh práce je na hranici možností, takže řada oborů se potýká s nedostatkem pracovních sil. Firmy už několik let hlásí, že nemají dost stavebních dělníků, řidičů nákladních aut či inženýrů, v poslední době se ale problém rozšířil i na méně kvalifikovaný personál restaurací a maloobchodů.
Fed letos zvýšil úrokové sazby už dvakrát a očekává se, že na dalším zasedání 26. září přistoupí k dalšímu zvýšení, uvedla agentura Reuters. V prosinci se počítá se čtvrtým zvýšením úroků.
Oficiální název americké centrální banky je Federální rezervní systém. Skládá se z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 24.
Dále čtěte: