Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy korun, které jí dlužila čínská CEFC. Skupina postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC.
Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získá 9,9 procenta v J&T Finance Group. „V průběhu dne budou vyplaceny půjčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Z CEFC bude dnes odvolán 'krizový' management J&T,“ napsal ráno místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitter.
Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář řekl, že „částečné peripetie“ na obou stranách zavinili právníci a je rád, že mnohatýdenní úsilí o převzetí pohledávek bylo dnes završeno. „To znamená, že s definitivní platností společnost CITIC Group převzala všechny aktivita společnosti CEFC Europe,“ uvedl. V dalším kroku se podle něj domlouvá hlubší spolupráce CITIC Group v České republice, tedy další plánované investice.
Zástupci J&T a CITIC se dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group a CEFC Europe.
Čtěte:
Není CEFC jako CEFC. Pod jednou hlavičkou fungují v Česku dvě skupiny
J&T minulý týden převzala aktivity CEFC v Česku, protože dluhy Číňané podle J&T nezaplatili v termínu. CEFC označila změny v CEFC Europe za pokus J&T o nepřátelské převzetí firmy a jejích aktiv v ČR. J&T ke změnám podle svého vyjádření přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. Čínský státní konglomerát CITIC Group má v CEFC Europe podíl 49 procent.
CITIC a J&T se dohodly strategicke spolupraci. Probihaji platby a uvolnovani zastav. V prubehu dne budou vyplaceny vsechny pujcky CEFC China u J&T a uvolneny veskere zastavy. Ze CEFC Europe bude dnes odvolan “krizovy” management J&t. Oslava zitra vyhrou v Teplicich :-)
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 25. května 2018
Čínská CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).
Přečtěte si o problémech CEFC v Česku: