Uplatnění směnky
Majitel směnky je jejím řádným vlastníkem, pokud mu svědčí nepřetržitá řada rubopisů. S výjimkou případů, kdy jde o prvního majitele směnky. Pokud je tedy věřitel vlastníkem platné směnky, nemusí již nic víc v řízení prokazovat. Musí pouze dbát, aby směnku uplatnil před uplynutím promlčecí doby.
Je také na majiteli směnky, vůči komu směnečnou pohledávku uplatní, protože odpovědnost osob na ní podepsaných je solidární. Majitel směnky tedy může požadovat zaplacení na kterémkoli z nich, nejlépe však zažaluje všechny.
Eskontní úvěr? Na směnku si můžete i půjčit. Čtěte: Financujte podnikání směnkou
Pokud dlužník směnečný závazek nesplní, může věřitel podat u soudu návrh na vydání směnečného platebního rozkazu. Náležitosti směnečných žalob jsou obdobné jako u běžných, tedy označení účastníků, popsání skutkového stavu a návrh, co má soud učinit. Nezbytností je i označení směnky, jejíhož zaplacení se věřitel domáhá.
Obsahuje-li žaloba veškeré náležitosti a současně je směnka předložená soudu platná, může soud vydat směnečný platební rozkaz. Směnečný platební rozkaz je rozhodnutím ve věci samé. Dlužník může proti němu uplatnit námitky ve lhůtě tří dnů od jeho doručení.
Vymáhání směnky
Ve směnečném řízení funguje obrácené důkazní břemeno. Dlužník musí všechny své námitky odůvodnit a prokázat, aby se zprostil závazku. Může vznášet námitky směřující například k prokázání neplatnosti směnky. Nebo takzvané kauzální námitky. Tedy takové, které nezpochybňují směnku ani jednotlivé směnečné závazky, ale dovozují se z obecného závazkového vztahu účastníků. Tyto námitky mohou být odůvodněny například zánikem důvodu zajišťovací směnky či zajištěné pohledávky a tak dále. Co se týče zajišťovacích směnek, veškeré námitky, které dlužník může uplatnit, budou kauzální.
K projednání námitek soud nařizuje jednání. Pokud dlužník zcela nebo částečně prokáže svá tvrzení, soud rozsudkem směnečný platební rozkaz zruší. V opačném případě jej ponechá v platnosti. Pravomocný směnečný platební rozkaz se stává exekučním titulem.
Vystavení směnky
Vzhledem k velké formálnosti směnek je třeba doporučit, aby jejich vystavování a uplatňování bylo konzultováno s právníkem. Také je třeba apelovat na obezřetnost při podepisování zajišťovacích směnek. A pokud již byly vystavené, pak je nutné dbát na řádnou úhradu závazku.
V opačném případě se totiž dlužník nevyvaruje toho, že pohledávka bude uplatněna jak z obecného závazku, tak ze zajišťovací směnky. A dlužník může de facto hradit dvakrát. K tomu je třeba vzít v úvahu i krátké lhůty, které dlužník k ochraně svých práv ve směnečném řízení má.
Promlčení směnky
Kdy je směnka promlčená? Pokud věřitel nezačne vymáhat splacení směnky do doby dohodnuté splatnosti, je směnka tři roky po dni splatnosti promlčená. Pokud jde o směnku splatnou na viděnou (tj. bez uvedení data), vzniká podle zákona automaticky splatnost směnky rok po jejím vystavení – a v té chvíli se rozbíhá tříletá promlčecí lhůta.
Přečtěte si: Kdy dojde k promlčení dluhu? Základní lhůty jsou tři a deset let
Vzor směnky vlastní:
Vzor směnky vlastní by Euro.cz on Scribd
Vzor směnky cizí
Vzor směnky cizí by Euro.cz on Scribd
Další podrobnosti o podepsání, proplacení, převodu či vymáhání směnky se dočtete ZDE
Dále čtěte: