Firma CloudCover Music ve svém průzkumu zjišťovala, jak působí poslech hudby v práci na produktivitu a jaký druh hudby je pro pracovní výkony nejlepší. Vyhrál poslech klasického rocku. Nejvíce rušivý je naopak hip-hop a heavy metal.
Poslech hudby by měl mít pozitivní vliv na produktivitu práce. Ale ne všechny styly jsou stejně vhodné. Americká firma CloudCover Music zveřejnila výsledky průzkumu mezi tisícovkou zaměstnanců. Zjišťovala, jak jim poslech hudby v práci pomáhá.
Celý den poslouchá v práci hudbu 42 procent respondentů, 39,5 procenta pak několikrát za den. Více než tři čtvrtiny (78 procent) dotázaných tvrdí, že jim poslech hudby zvyšuje produktivitu, nejsou vyrušování ostatními a lépe se na svou práci soustředí. 17 procent uvedlo, že poslech hudby nemá na jejich pracovní výkon vliv a 4 procenta naopak tvrdí, že je jejich výkon nižší.
Klasický rock zvítězil
Průzkum se zaměřil také na druhy hudby, kterou lidé v práci poslouchají. Nejvíce zvyšuje jejich produktivitu poslech rockové hudby, zejména klasických rockových kapel. To tvrdí 31 procent dotázaných. Alternativní hudbu hodnotí pozitivně 27 procent, o procento méně si pochvaluje pop. Vážná hudba pozitivně v práci působí na 21 procent lidí.
Naopak nejvíce schopnost soustředit se na práci narušuje hip-hop. To uvedlo 38 procent zaměstnanců, 37 procent lidí pak ruší metal. Nevhodná k práci je také pro 28 procent lidí elektronická hudba a pro 23 procent poslech country.
„Záleží na individuálních preferencích. Jde o to, abyste si na pracovišti vytvořili atmosféru, která vám bude vyhovovat,“ řekla autorka průzkumu Meg Piedmontová.
Nové korporátní psycho? Ranní hledání volného stolu
Teresa Lesuiková, jež vede program hudební terapie na univerzitě v Miami, tvrdí, že vzpomínky spojené s poslechem hudby vedou k tomu, že nejvíce oblíbené jsou právě žánry klasického rocku a popu. „Hudba z doby, kdy vám bylo dvacet let, kdy jste byli aktivní, bývá pro posluchače nejsilnější,“ komentovala výsledky průzkumu.
Až 55 procent lidí používá pravidelně v práci sluchátka. 46 procent uvedlo, že je mají kvůli tomu, aby je nerušil hovor ostatních na pracovišti, 30 procent sluchátky snižuje vnímání okolního hluku.
Zejména v kancelářích typu open-space zaměstnanci používají sluchátka, aby je nerušil okolní ruch. Nejvíce lidí poslechem hudby řeší rušící konverzaci kolegů ve vládních úřadech (67 procent) a logistice (58 procent). Na třetím místě se umístily technologické firmy (54 procent).
Autor knihy Two Awesome Hours Josh Davis nicméně doporučuje na kreativní činnost úplné ticho. „Pokud se potřebujete plně soustředit, nejlepší je mít ticho,“ tvrdí. Dvě hodiny úplného ticha a soustředění lidem výrazně může pomoci v budování jejich kariéry, doporučuje čtenářům.
Všichni chtějí home office. Kdo má na to pracovat z domova?
Dále čtěte: