Menu Zavřít

Kam se sjíždějí nejbohatší Němci? K Tegernsee, kde vraždil Hitler

26. 4. 2017
Autor: CC0 via Pixabay

O nejbohatších Němcích se toho moc v německých médiích nenapíše. Jejich největší koncentrace se vyskytuje jižně od Mnichova, okolo jezera Tegernsee, kde došlo k takzvané Noci dlouhých nožů, při které nechal Hitler vyvraždit vedení SA.

Ráno vstává v pět hodin a vyjíždí na jezero. V patnácti letech odešel ze školy a stal se rybářem. Ve svých třiceti letech je Christoph von Preysing pánem ryb jezera Tegernsee. A daří se mu dobře.

Okolo jezera se totiž usazují nejbohatší Němci, kteří mají rádi čerstvé ryby, jež zapíjejí šampaňským. Nyní už von Preysing zaměstnává dalších 14 lidí. Co vytáhnou ráno ze sítí, to pak prodají v obchodě s rybami.

Největší zájem je ale o dovážené lahůdky. Na odbyt jde kaviár, humři, langusty a k tomu prvotřídní vína. Z rybáře se nyní stal zároveň i hospodský a restauratér. „Poskytujeme služby pro desítky milionářů na jezeře, ale my sami k nim nepatříme,“ svěřil se pro Frankfurter Allgemeine Zeitung. Sám ví, že do německé finanční Ligy mistrů nepatří.

Podívejte se na oblast jezera Tegernsee:

Údolí v okolí jezera leží padesát kilometrů jižně od Mnichova a je to svět sám pro sebe. Dům tu stojí minimálně dva miliony eur (v přepočtu 54 milionů korun). Kdo si jej může dovolit, patří mezi bohaté.

Nulová nezaměstnanost i kriminalita

Domy si tu kupují topmanažeři německých firem, realitní magnáti nebo nejlépe placení fotbalisté. Nezaměstnanost tu je prakticky nulová, stejně jako kriminalita, chlubí se místní policie.

Například bývalý fotbalista Uli Hoeneß byl sice ve vězení kvůli krácení daní, už je ale zpět jak ve funkci prezidenta Bayernu Mnichov, tak u oblíbeného jezera.

Kdo bydlí u Tegernsee?
Uli Hoeneß, prezident FC Bayern Mnichov

Manuel Neuer a Philipp Lahm, hráči Bayernu

Rodina Sixtů, pronájem vozů

Klaus Gehrig, šéf dozorčí rady supermarketů Lidl a Kaufland

Tom Enders, ředitel firmy Airbus Group

Hubert Burda, vydavatel

Manfred Bischoff, předseda dozorčí rady automobilky Daimler

Zdroj: Výběr FAZ

Tegernsee se stalo němým svědkem hospodářských dějin Německa. Po válce se sem přestěhovaly mocné rodiny Flicků, Kruppů a Grundigů, měl tu bungalov i Ludwig Erhard, strůjce hospodářského zázraku SRN v 50. letech.

Od Himmlera po Sinantru

Jezero pod alpskými štíty se neblaze proslavilo i po nástupu nacistů k moci. V roce 1934 sem přijel osobně Adolf Hitler, aby přímo z postele hotelu Lederer v Bad Wiessee nechal vytáhnout šéfa SA Ernsta Röhma, kterého obvinil z puče. Následovalo vraždění špiček SA a odpůrců režimu. Měl tu vilu i šéf SS Heinrich Himmler nebo šéf kancléřství a strany NSDAP Martin Bormann.

Později k jezeru jezdily americké hvězdy Frank Sinatra a Tina Turner. Oblíbenost místu dal už král Maxmilián I. Josef Bavorský, který si zde po roce 1803 vybudoval letní sídlo.

Luxusní oblečení pro uprchlíky

Obchody tu jsou luxusní. „Zákazníci zde v údolí jsou nároční, konkurujeme obchodům v Miláně, Londýně nebo Paříži,“ uvedla Hannelore Santenová, která má u jezera obchod s oblečením. Lidé zde dbají kromě módy na zdraví, pravidelně cvičí a zdravě jedí.

Místní blahobyt prosakuje až k uprchlíkům. Oblečení pro běžence sesbírané z okolí jezera je většinou značkové.

Nůžky se rozevírají

Stačí mít alespoň milion eur, aby se mohl v Německu člověk počítat za bohatého? Ekonomové tvrdí, že zisky bohatých lidí rostou rychleji než běžné platy, takže nůžky mezi bohatými a chudými se stále více rozevírají. Tuto tezi rozpracoval mezi jinými například francouzský ekonom Thomas Piketty.

Na nerovnoměrný růst bohatství v Německu upozornil i kandidát SPD na kancléře Martin Schulz. „Ekonomický vývoj země v posledních letech byl dobrý, ale nikoliv sociálně spravedlivý,“ poznamenal. Mezi levicovými politiky se hovoří o vyšším zdanění bohatých.

Němečtí milionáři, tedy ti, kteří disponují volnými finančními prostředky přesahujícími milion eur, jsou podle profesora sociologie Wolfganga Lauterbacha většinově muži přes padesát let a mají vysokoškolské vzdělání.

Přes milion milionářů
V roce 2015 žilo v Německu 1,2 milionu milionářů, tedy lidí, kteří měli k dispozici volný alespoň jeden milion eur. Ze tří čtvrtin to jsou muži, z jedné třetiny ženy. Polovina z nich má ukončené vysokoškolské vzdělání.

Vetšinou pocházejí z podnikatelského prostředí. „Bohatí jsou připraveni více riskovat, zejména profesně, více cestují za prací a jsou otevření novým věcem,“ uvedl Lauterbach ke svému průzkumu, který učinil mezi 130 německými milionáři.

bitcoin_skoleni

Původ bohatých lidí v Německu není překvapující, vetšinou pocházejí ze západu země, nezažili východoněmecký komunistický režim.

Související články ze světa miliardářů:

Sto roků Goliáše Davida: odešel poslední vnuk zakladatele impéria rodiny Rockefellerů

Bezos dotírá na Gatese. Po akvizici arabského prodejce už je druhý nejbohatší


  • Našli jste v článku chybu?