Menu Zavřít

Kapsch odmítá obvinění z ovlivňování tendru. Bude se bránit právní cestou

27. 3. 2019
Autor: Jiří Koťátko

Provozovatel tuzemského mýtného systému Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru. Proti nepodloženým urážlivým vyjádřením některých představitelů státní moci se chce bránit právní cestou. O koho konkrétně jde, nesdělil.

„Spolu s právníky v těchto chvílích zkoumáme vše, co bylo o této pseudokauze a Kapschi napsáno, řečeno, odvysíláno, abychom přijali příslušná právní opatření, řekl mluvčí firmy David Šimoník.

Podle webu Novinky.cz vyšetřovatelé podezírají ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje z korupce kolem tendru na pokračování výběru mýta. V něm zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v záři ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Byl to naopak Kapsch, který dlouhodobě a transparentně upozorňoval na podivnosti, které se kolem mýtného tendru děly již od okamžiku jeho vyhlášení. Počínaje předáváním citlivých informací o živém systému komukoliv, manipulací se zadávací dokumentací ze strany ministerstva dopravy, chybějící technologickou neutralitou či znemožněním využít stávající systém, nepochopitelným vynecháním soutěžního dialogu ze strany ministerstva, jež mohl výrazně snížit konečnou cenu, tvrdým politickým nátlakem členů exekutivy na vedení ÚOHS, který vedl až k nominaci vlastního právníka do nezávislého rozkladové komise, až po názorové a rozhodovací veletoče ÚOHS a finále v podobě podpisu nové mýtné smlouvy během několika desítek minut za nestandardního přispění antimonopolního úřadu,“ uvedla firma v prohlášení.


Přečtěte si komentář: Průšvih na druhou – ten, u kterého Andrej nebyl

 Weikert


méno Kapsche a jejího generálního ředitele je podle zprávy mediálně dehonestováno, aniž by k něčemu takovému existoval jakýkoliv důkaz. „Závěrem je třeba zdůraznit, že Kapsch nejenže nevyhrál nový mýtný tendr, ale navíc mu bylo ze strany ÚOHS znemožněno v rozporu s judikaturou Nejvyššího správního soudu a evropským právem účinně hájit svoje práva ve správním řízením,“ uzavřel Kapsch.

bitcoin školení listopad 24

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. Smlouva se státem mu vyprší ke konci letošního roku.

Přečtěte si také:

Elektronické dálniční známky zvýší výnosy o 220 milionů korun, vyplývá z návrhu zákona

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

Ministr Ťok obvinil Kapsch ze lži a trestného činu

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

  • Našli jste v článku chybu?