Menu Zavřít

Kauza Čapí hnízdo: policie navrhla obžalovat Babiše, spis nyní posoudí žalobce

17. 4. 2019
Autor: čtk

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně. Podle Babiše aktuální krok policie potvrzuje, že Čapí hnízdo je politická kauza.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak. Obsah konečného návrhu policejního orgánu nebudeme v současné době blíže specifikovat,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Později upřesnil, že policie navrhla obviněné obžalovat.

„Já takovou informaci nemám, takže platí, že se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekla Katarína Janisková, obhájkyně Babišova švagra Martina Herodese, který je mezi obviněnými.

„Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedl dnes předseda vlády. „Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

Měl by Andrej Babiš kvůli kauze Čapí hnízdo odejít z politiky?

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Případ dozoruje státní zástupce Jaroslav Šaroch. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.


Čtěte komentář: Krmení čápa

 Páral


Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Šaroch ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Státní zástupce podává obžalobu tehdy, jestliže výsledky policejního vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného člověka před soud. Namísto podání obžaloby může za určitých podmínek, které stanoví trestní řád, stíhání zastavit či přerušit, nebo rozhodnout o postoupení věci jinému - třeba přestupkovému - orgánu.

Stíhání státní zástupce zastaví mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost - stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident.

K přerušení stíhání musí státní zástupce přistoupit například v případě, že obviněného nelze postavit před soud kvůli těžké chorobě, nebo pokud obviněný psychicky onemocní tak, že není schopen chápat smysl trestního stíhání.

MM25_AI

Čtěte také:

Kauza Čapí hnízdo: policie ukončila vyšetřování, obvinění si mohou projít spis

Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdo

Faltýnkova devítka. Proti druhému muži ANO se může obrátit jeho největší zbraň

Agrofert poslal Čapímu hnízdu na reklamu 272 milionů korun

Babišova velkovýrobna bionafty zpátky v zisku: Preol vydělal 164 milionů

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

 Sídlo Agrofertu

  • Našli jste v článku chybu?