Menu Zavřít

Kdy je elektrárna dokončena? Nejvyšší správní soud dal naději části solárníků

26. 1. 2018
Autor: Rasch Jan/Euro

Desítky majitelů solárních elektráren, kteří vinou provozovatele rozvodné sítě přišli o výhodnou výkupní cenu, zahlédli světlo na konci tunelu. Nejvyšší správní soud se před týdnem zastal vlastníků elektrárny Solar Černilov, kteří měli na konci roku 2010 hotovo až na jeden detail. Distributor jim včas nenamontoval elektroměr. Státní energetická inspekce firmě následně odebrala nárok na výhodnější výkupní cenu.

Je to téměř filosofická otázka – od jakého momentu lze solární elektrárnu považovat za dokončenou? Nejvyšší správní soud se přiklonil k názoru, že pokud z jazykového vyjádření takového ustanovení lze dovodit více odlišných výkladů, pak mají soudy použít ten výklad, který bude pro provozovatele fotovoltaické elektrárny (FVE) nejpříznivější. Pokud tedy elektrárna dodala první elektřinu do sítě již v závěru roku 2010, má mít nárok na výhodnější podmínky.

Nejvyšší správní soud tedy podpořil solárníky, kteří neuspěli u soudů nižší instance. „Zjednodušeně řečeno bylo defektem rozsudku Městského soudu v Praze jeho nedostatečné odůvodnění. Městský soud se nedostatečně vypořádal se všemi námitkami provozovatele FVE a neprovedl četné důkazy, které provozovatel FVE uváděl na podporu svého tvrzení, že výrobnu bylo třeba považovat za uvedenou do provozu již v roce 2010,“ řekl k rozsudku právník Filip Nečas z kanceláře Frank Bold Advokáti, která zastupuje některé vlastníky elektráren se sporným datem dokončení.


Další „stíhání na objednávku“

Stíhání Vitáskové mohli podle Zemana objednat solární baroni. Žalobci se brání

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková


Energetický regulační úřad spolu se s Státní energetickou inspekcí naopak razil co možná nejpřísnější možný výklad zákona. Elektrárna měla být zcela kompletní, tedy i včetně elektroměru. Jenže datum instalace elektroměru nemůže majitel solární elektrárny ovlivnit, vše závisí na libovůli distribuční společnosti, ke které je fotovoltaika připojena. Vlastníka elektrárny tedy nelze trestat za to, že mu distributor energie namontoval elektroměr pozdě.

Filip Nečas upozornil také na drobnou, ale důležitou poznámku v rozsudku Nejvyššího správního soudu. Dodávka vyrobené elektřiny do sítě v rámci prvního paralelního připojení lze považovat za legální i bez toho, aby měl provozovatel FVE uzavřenou smlouvu o prodeji elektřiny. Spor se nyní vrací k Městskému soudu v Praze, který bude muset ve věci rozhodnout znovu s přihlédnutím k argumentům Nejvyššího správního soudu.


Solární byznysmen Zemek: Nechci být obětním beránkem

 Zdeněk Zemek

bitcoin školení listopad 24


Elektrárna Solar Černilov o výkonu 1,9 megawattu se nachází na Královéhradecku, dokončena byla v prosinci roku 2010. Vlastní ji kyperská firma ZBB Investments, za kterou stojí čeští investoři. Státní energetická inspekce (SEI) dala této firmě v březnu 2015 pokutu 11,5 milionu korun kvůli údajnému neoprávněnému čerpaní výhodnější výkupní ceny určené pro FVE dokončené v roce 2010. Městský soud v Praze v listopadu 2016 potvrdil rozhodnutí SEI a své rozhodnutí odůvodnil tím, že k instalaci elektroměru došlo až v únoru roku 2011.

Přečtěte si také:

Největší a nejziskovější. Obří solární park na Mělnicku vydělává 150 milionů ročně

Živo na solárním trhu: elektrárny kupují Češi, Poláci i Číňané

Skutek se nestal. Soud osvobodil Vitáskovou v kauze licencí pro solární elektrárny


  • Našli jste v článku chybu?