Obyvatelé německé metropole se v nedělním referendu, které provázelo volby do Spolkového sněmu, rozhodli pro zachování provozu na berlínském letišti Tegel. Hlasování ovšem nebylo závazné, a podle většiny pozorovatelů je tak stejně pravděpodobné, že Tegel nezůstane otevřený déle než pár let.
V německém hlavním městě jsou nyní v provozu dvě letiště - Tegel v bývalé západní části Berlína a Schönefeld v bývalé východní části metropole. Už před několika lety je mělo nahradit nové letiště Willyho Brandta, jehož otevření se ale kvůli technickým obtížím a nedostatkům v protipožární ochraně léta odkládá a není vůbec jisté, jestli k němu dojde alespoň v příštím roce. Tegel musí být na základě současných dohod uzavřen nejpozději šest měsíců po zprovoznění nového letiště.
V nedělním lidovém hlasování se pro zachování provozu na letišti Tegel vyslovila jasná většina 56,1 procenta hlasujících. Uzavřít vzdušný přístav po zprovoznění nového letiště chtělo 41,7 procenta voličů. Zbytek hlasů byl neplatný.
Letiště v Berlíně. Červeně v provozu:
Podporovatelé prodloužení provozu na Tegelu zdůrazňovali, že i po otevření nového letiště budou potřeba jeho kapacity. Vyzdvihovali také fakt, že je letiště nedaleko berlínského centra. Zastánci uzavření vzdušného přístavu argumentovali nyní platnými dohodami, hlučností a zastaralostí letiště.
Referendum bylo nezávazné, podle agentury DPA jej lze ale vnímat jako apel na vedení berlínské radnice, aby se zasazovalo o zachování provozu na letišti. Metropole však nemůže o Tegelu rozhodovat sama, kromě ní je totiž z části také v majetku spolkové země Braniborsko a spolkové vlády. Kancléřka Angela Merkelová přitom už dříve dala najevo, že k uzavření letiště nevidí žádnou alternativu.
Přečtěte si také: