Skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 160 procent na 14,6 miliardy korun (573 milionů eur), když ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy korun (220 milionů eur). Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o pět procent na 1,2 bilionu korun (47,3 miliardy eur).
„Ke zvýšení zisku PPF přispěly v prvním pololetí hlavně telekomunikace,“ uvedl analytik Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Během druhého pololetí 2018 se podle něho poprvé do hospodaření promítla akvizice balkánských aktiv od skupiny Telenor, a tedy i zisky tam generované. Dalším podstatným segmentem pro PPF byly podle něho spotřebitelské půjčky. „Všechny ostatní segmenty vykázaly mizivý růst zisku nebo mírný pokles,“ popsal Dohnal. Dodal, že skupina PPF zřejmě plní plány Petra Kellnera na zdvojnásobení majetku každé dva roky.
PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala před týdnem dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. Hodnota transakce se odhaduje na 2,1 miliardy dolarů (48,4 miliardy korun). Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. CME provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Česku, kde vlastní například TV Nova.
Deset nejbohatších Čechů a Slováků: v čele Kellner, Babiše předskočili Vítek a Komárek
Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a USA. Ke konci června zaměstnávala celosvětově téměř 160 tisíc lidí, z toho zhruba 15 tisíc v Česku.
Do Skupiny PPF patří mimo jiné úvěrová společnost Home Credit, banka Air Bank či strojírenská společnost Škoda Transportation. PPF také vlastní operátora O2 Czech Republic, má podíl v telekomunikační společnosti ČD-Telematika či internetovém prodejci Mall Group. Do skupiny patří také firma CzechToll, která loni zvítězila společně se slovenským provozovatelem mýta, společností SkyToll, ve výběrovém řízení na vybudování a provoz systému pro výběr elektronického mýta v Česku.
PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídící strukturu v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu.
Dále čtěte:
Od Kellnera a Komárka k internetu věcí. Česko je připraveno, tvrdí šéf Sigfoxu Soukal
PPF investuje do biotechnologií, do vývoje protinádorového přípravku vloží 167 milionů korun
PPF prodala čtvrtinu v maďarském Telenoru firmě Antenna Hungária, vznikne nový holding