Menu Zavřít

Křetínský dál posiluje na mediálním trhu. Koupil 49 procent firmy ovládající Le Monde

25. 10. 2018
Autor: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Český investor Daniel Křetínský se stal menšinovým akcionářem francouzského deníku Le Monde. Jeden ze spolumajitelů listu, francouzský bankéř Matthieu Pigasse, prodal jeho firmě Czech Media Invest (CMI) 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím spoluvlastní skupinu Le Monde, která list vydává. Částka, za niž se obchod uskutečnil, nebyla zveřejněna.

Pigasse podle informací deníku na dnešním tříhodinovém setkání se zástupci zaměstnanců a vedením listu řekl, že prodej se uskutečnil „před několika dny“.

Křetínského CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Pigasse minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 procent svých akcií v Le Nouveau Monde. Deník Libération přinesl v pondělí zprávu, že s českým miliardářem v létě vyjednával o prodeji celého svého podílu, bankéř to ale popřel. Le Nouveau Monde vlastní 75 procent akcií vydavatelství deníku, jejich přesné rozdělení mezi jednotlivé akcionáře není veřejně známo. Zbylých 25 procent je v držení skupiny Pôle d'indépendance, která sdružuje redaktory, další zaměstnance a původní zakládající akcionáře.

Zpráva o možných majetkových změnách v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Vedení listu dnes oznámilo, že jakékoli změny budou provedeny pouze po dohodě s ostatními akcionáři. Každá ze stran bude mít právo veta.


Přečtěte si o velkém obchodu Křetínského s Patrikem Tkáčem v Německu:

Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii

 Obchod řetězce Metro v ruské Samaře


Pigasse na setkání zdůraznil, že Křetínský bude pouze menšinovým akcionářem a nebude mít nad deníkem kontrolu. Skupina Le Monde vydává kromě prestižního deníku stejného názvu také týdeníky Télérama a Courrier International a měsíčník Le Monde Diplomatique.

Mediální odborník Jan Potůček uvedl, že akvizice dává smysl díky dalším aktivitám Křetínského ve Francii a že jde zároveň o určitou prestiž, protože Le Monde je velmi známý titul. Provozovatel odborného serveru o médiích Borovan.cz Aleš Borovan si myslí, že kvůli nutnému souhlasu ostatních akcionářů a zaměstnanců nemá český byznysmen vyhráno. „Hodně bych se divil, kdyby to levicoví redaktoři Le Monde Křetínskému schválili,“ řekl Borovan ČTK.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poznamenal, že Energetický a průmyslový holding, který Křetínský většinově ovládá, je aktivní i v několika západoevropských zemích, v Německu, Itálii či Velké Británii, kde spoluvlastnictví listu typu Le Monde zvyšuje celkovou společenskou prestiž a současně vliv v politických i obchodních kruzích. „Na přízni těchto kruhů je přitom Křetínského byznys a jeho další evropská expanze v oblasti energetiky významně závislá. Už jen proto, že energetický sektor, v němž se pohybuje zejména, je vysoce závislý na regulatorních aspektech a politických rozhodnutích,“ dodal.

Le Monde se loni vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (181 milionů korun) při obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy korun), napsal deník Libération.

Zakladatel večerníku Le Monde Hubert Beuve-Méry vyučoval před druhou světovou válkou na pražském Francouzském institutu, připomněl dříve na svém webu Le Monde. Středoevropský region tak prý listu prostřednictvím majetkového vstupu Čecha Křetínského nečekaným způsobem a po hodně dlouhé době „připomíná jeho kořeny“.

Le Monde
• Le Monde je jedním z nejrespektovanějších listů na světě a patří společně s Libération a Le Figaro do trojice nejvlivnějších listů ve Francii.
• Deník Le Monde založil v roce 1944 na žádost vůdce francouzského odporu Charlese de Gaulla francouzský novinář Hubert Beuve-Méry (1902-1989), který v letech 1928 až 1939 pracoval jako ředitel právnické a ekonomické sekce Francouzského institutu v Praze. Le Monde tehdy vznikl na troskách listu Le Temps, který byl během německé okupace Francie obviňován ze spolupráce s nacistickým režimem. První výtisk vyšel 18. prosince 1944 a Beuve-Méry stál v čele listu až do roku 1969.
• List vydává společnost Groupe Le Monde. V roce 2010 společnost ovládla skupina investorů, mezi kterými je bankéř Matthieu Pigasse a francouzský internetový magnát Xavier Niel. Patřil do ní i průmyslník Pierre Bergé, který loni zemřel.
• Le Monde vychází po poledni a je řazen mezi středolevicové deníky. Klade důraz na analýzy a komentáře, spíše než na zpravodajské pokrytí aktuálních událostí. Od roku 1995 má webové stránky. Jeho náklad se pohybuje v posledních letech kolem 300 tisíc výtisků.

O nejbohatších Češích a Slovácích čtěte ve speciálu Top miliardáři 2018, který je samostatně v prodeji.

MM25_AI

 Top Miliardáři 2018

Čtěte také:

Kontroverzní a nenasytný. Francouzi se seznamují s Křetínským

Křetínský chce koupit další francouzský časopis. CMI usiluje o Marianne

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku

Česká akvizice desetiletí. EPH a PPF vydělávají miliardy na uhelné energetice v Německu

  • Našli jste v článku chybu?