Menu Zavřít

Krize v Le Monde se prohlubuje. Křetínský zatím dohodu s novináři nepodepíše

13. 9. 2019
Autor: čtk

Český podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského deníku Le Monde nezávislost. Napsal to dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroj blízký Křetínskému, který je od loňského října jedním z hlavních akcionářů Le Monde. Zdroj dodal, že Křetínský nesouhlasí s některými podmínkami navrhované dohody, která je podle něj navíc z „ekonomického hlediska nerozumná“. „Krize v Le Monde se prohloubila,“ komentoval vývoj FT.

List připomněl, že termín pro podepsání dohody, o které novináři a hlavní akcionáři listu jednali 11 měsíců, vyprší v úterý. Na podporu novinářů dnes v otevřeném dopise zveřejněném v Le Monde vystoupilo 500 osobností - politiků, umělců i vědců. Je mezi nimi například bývalý polský prezident Lech Walesa, spisovatel Salman Rushdie, americký whistleblower Edward Snowden, architekt Jean Nouvel nebo herečka Juliette Binocheová.

Signatáři uvedli, že tisk se stává cílem různých „her o vliv a apetit průmyslníků“ a vydavatelská svoboda skupiny Le Monde i její ekonomický model jsou v ohrožení. Nezbytné je podle nich především to, aby v budoucnu novináři a zaměstnanci měli právo schvalovat kapitálový vstup velkých akcionářů. Právě právo novinářů a dalších zaměstnanců odmítnout podle nich nevhodné akcionáře s kontrolním podílem je součástí návrhu dohody.

Ke garantování novinářské nezávislosti vyzvali Křetínského žurnalisté v otevřeném dopise. Daniel Častvaj, člen představenstva firmy Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí v úterý řekl, že Křetínský ze své pozice nemá v záležitosti pravomoc nic podepsat.

„Jde o naši redakční svobodu,“ píše se v prohlášení, pod které se podepsalo přes 460 novinářů Le Monde. Záruku v pondělí podepsal jeden z majoritních vlastníků Xavier Niel. Novináři o stejnou garanci žádají i dalšího z akcionářů Matthieua Pigasse a hlavně jeho obchodního partnera Křetínského. Pigasse podle zdrojů FT také dohodu zatím nepodepsal, což oficiálně odmítl komentovat.


V první evropské lize. Čeští byznysmeni pohlcují zahraniční firmy


Pigasse a Křetínský v současnosti drží 26,6 procenta ve společnosti Le Monde Libre, která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku. Zbylých 25 procent drží skupina Pôle d'indépendance sdružující zaměstnance, novináře a spolek čtenářů. Právě tato skupina měla od začátku z příchodu Křetínského obavy, poznamenal FT.

„Křetínského aktivity v uhlí a energetice z něj dělají sporného majitele listu, který se stále více znepokojuje kvůli životnímu prostředí a klimatické změně,“ řekl FT předseda sdružení novinářů Le Monde Paul Benkimoun, který se na jednáních s Křetínským podílel. „Doufáme, že Pigasse a Křetínský dají na zdravý rozum a dohodu podepíší. Jen říkat, že naši novinářskou nezávislost zaručí, nestačí. A pokud se tak nestane, poradíme se s právníky ohledně dalšího možného postupu,“ uvedl Benkimoun. Dodal, že to ještě „není válka, ale napětí se stále stupňuje“.

Obavy o nezávislost redakce Le Monde vyvolalo také jednání Křetínského a Pigasse o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Křetínský a Pigasse by tak získali 46procentní podíl v Le Monde Libre. V březnu 2021 by se podle francouzského tisku měli dostat na 60 procent poté, co získají podíl již zesnulého akcionáře Pierra Bergého.

Přečtěte si také:

Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice německého Metra, píše Reuters

Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

MM25_AI

Německá síť Metro, o kterou usiluje Křetínský, odchází z Číny

Křetínský s Tkáčem začali vykupovat akcie Metra v hodnotě 150 miliard korun

  • Našli jste v článku chybu?