Společnost European Metals Holdings (EMH) se sídlem v australském Perthu informovala o výsledcích průzkumných vrtů u Cínovce v Krušných horách. Čtyři vrty jsou hotové, na dalších devět má firma povolení. Plány australských těžařů však mohou narazit na nepřátelský postoj koaliční vlády ANO a ČSSD.
Australský zájemce o těžbu v Krušnohoří provedl čtyři vrty do hloubky až 340 metrů pod povrch země. Hornina obsahující lithium, cín a wolfram se nachází zhruba v hloubkách od 200 do 300 metrů. Podíl oxidu lithného v hornině se zde pohybuje okolo 0,5 procenta. Průzkum narazil i na bohatší úseky, ve kterých je místy až 1,5 procenta oxidu lithného.
Potvrzují se tak předchozí odhady, podle kterých se v okolí Cínovce nachází zřejmě nejbohatší ložisko lithia v Evropě. Pod zemí zde podle odhadu geologů leží 1,35 milionu tun lithia, 263 tisíc tun cínu a 97 tisíc tun wolframu, ale jen část z toho je technicky možné a ekonomicky výhodné vytěžit. Vedení EMH podle starších vyjádření počítá s investicí zhruba 10 miliard korun a objemem produkce 4200 tun čistého lithia za rok, což odpovídá 22 500 tunám uhličitanu lithného.
Vývoj akcií EMH za poslední rok.
Šéfové EMH však ve svých oznámeních pro burzu a akcionáře mlčí o politickém riziku. Premiér Andrej Babiš nechce připustit, aby se těžby lithia ujal soukromý těžař. Sám preferuje státní podnik Diamo, který však nemá potřebné zkušenosti a znalosti. Přitom to bylo ministerstvo životního prostředí vedené Babišovým stranickým kolegou Richardem Brabcem, které v minulých letech vydalo EMH řadu povolení k průzkumu ložiska.
Politická rizika však vnímají akcionáři, což se projevuje na hodnotě akcií EMH obchodovaných na britské a australské burze. Na počátku roku 2016 vycházela jedna akcie na 7,6 britské pence, vlna nadšení po objevení bohatých ložisek na Cínovci vytáhla cenu až na 80 pencí v dubnu 2017. Jakmile se z lithia stalo v Česku téma pro politiky a autory fake news, začala cena akcií padat. V posledních týdnech kolísala mezi 16 a 20 pencemi.
Přečtěte si také: